Кои дейности подлежат на лицензионен режим според закона?
Какви са изискванията, за да получа лиценз / разрешително за дейност?
Какви документи и къде трябва да подам?
Кой ще ми издаде лиценз / разрешително?
Какви са последствията, ако извършвам дейност без лиценз?
Длъжен ли съм да имам касов апарат на територията на търговския обект?.
В Република България конкретно определени видове стопански дейности се контролират от държавата посредством определен регулаторен режим - регистрационен, лицензионен или разрешителен.
Когато регистрацията бъде надлежно изпълнена или получаването на съответния лиценз или разрешение стане факт, то Вие придобивате и правото да развивате съответната дейност.
Характерно за всички дейности, подлежащи на регулаторен режим, е, че се отличават с по-висока степен на обществена значимост и съответно нужда от сигурност за гражданския оборот - като например в банковата, застрахователната, медицинската, хазартната сфера, таксиметровия превоз на пътници и др.
Държавата контролира посредством регулаторни режими и всички дейности, в които е налице определена степен на опасност за потребителите - често в сферите на производство, транспорт и търговия с оръжия, взривни вещества и боеприпаси; извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали, търговия с тютюневи изделия и др.
Трябва ли винаги да изчакам проверка от държавния орган и неговото формално разрешение?
В някой случаи, когато отворите търговски обект не е необходимо да се изчака проверка от него и даване на формално разрешение.
Това е така, защото законът предвижда уведомителен режим - единствено е нужно да бъде уведомен съответния държавен орган.
Такава е например процедурата с отварянето на фризьорски салон. Контролът на тази дейност се осъществява от РИОКОЗ. Необходимо е до съответната местна здравна инспекция да бъде подадено уведомление в 7-дневен срок от момента, в който фризьорският салон е започнал да работи. Важно е да отбележим, че и за тази дейност все пак се издава разрешително, но това се случва впоследствие. РИОКОЗ извършва проверка в срок от 3 месеца от подаване на уведомлението. Ако всичко е наред, обектът се вписва в специален регистър.
В други случаи е необходимо да имате предварително издаден лиценз или разрешително, за да може обектът легално да започне дейност. Такава е процедурата по отваряне на хранителен магазин. Тук компетентен орган е БАБХ (Българска агенция по безопасност на храните), който извършва предварителна проверка по документи.
Ако Вие се чудите дали вашата дейност попада в обсега на някои от тези по-специални режими и дали се нуждаете от регистрация, лиценз или разрешително, то Ви е необходим добър адвокат, специализиран в тези процедури и в административното право. Ние от Адвокатска Кантора “Шулев” можем да ви съдействаме с пълната гама правни услуги, с които сме се и сблъсквали в практиката, част от които включват:
Лиценз за извършване на частна охранителна дейност;
Лиценз за извършване на международен превоз на товари;
Лиценз за извършване на международен превоз на пътници;
Лиценз за извършване на превоз на товари на територията на Република България;
Отваряне на пункт за ГТП (Годишни технически прегледи) - Разрешително и лиценз.
Удостоверение за извършване на монтаж, проверка и/или ремонт на тахографи;
Удостоверение за вписване на строител в Централния професионален регистър на строителите;
Регистрация и издаване на регистрационен документ за извършване на дейност по транспортиране (събиране и транспортиране) на отпадъци;
Регистрация на обект за търговия на дребно с храни/на заведение за обществено хранене в Областна дирекция по безопасност на храните;
Регистрация на търговски обект в общината към населеното място, където се намира обектът;
Категоризация на обект
Регистрация на небанкова финансова институция
Регистрация на магазин за хранителни продукти
Рзрешение за продажба на цигари и алкохол
Съдействие с отваряне на фризьорски салон
Съдействие с отваряне на автомивка
Съдействие с отваряне на автосервиз.
Съдействие с отваряне на аптека
Съдействие с отваряне на заведение за хранене
Съдействие с отваряне на обменно бюро
Съдействие за извършване на таксиметров превоз
Издаване на разрешително за извършване на превоз на товари и пътници
Лицензиране на застрахователни дружества, застрахователни брокери и с извършване на застрахователна дейност
Лицензиране на туроператор или турагент или извършване на услуги в сферата на туризма