Тежестите представляват различни права на трети лица върху една вещ. Премахването на тежестта зависи конкретно от това каква е тя. Тежестите върху имота са вид ограничени вещни права, които не принадлежат на собственика, а на някого другиго.Именно поради тази причина се наричат и тежести - те „тежат“ на собственика. Той е длъжен да се съобразява с тях при ползването на имота.
Адвокатска кантора „Шулев“ разполага с отлични специалисти в областта на вещното право, като ние предлагаме всякакви услуги, свързани с недвижими имоти. Без значение от това дали търсите да закупите имот и в тази връзка следва да проверите вещните тежести върху него, или самите Вие искате да учредите такива, ние можем да Ви помогнем. Само обръщането към добър адвокат по вещно право, може да Ви гарантира, че всички процедури ще бъдат проведени законосъобразно, а Вие ще сте уверени за сигурността на Вашето имущество.
Те могат да бъдат както ограничени вещни права, така и права на трети лица, свързани с обезпечения на определени техни вземания. Те са ограничен брой, изчерпателно изброени и биват:
· Право наползване
· Право на строеж (т. нар. суперфиция)
· Право на надстрояване и пристрояване
· Право на преминаване (т. нар. сервитут)
· Ипотека
· Възбрана
Тежестите имат значение, когато например се прехвърля един имот. Правата на третите лица се запазват – те продължават да “тежат”, независимо от това, че имотът има нов собственик. Ако придобия имот с тежести, аз съм задължен да се съобразя с тях. Например ако едно лице придобие един имот, за който впоследствие се разбере, че има вписана ипотека, това ще означава, че това лице или трябва да изплаща тази ипотека, или кредиторът по нея ще има възможност да удовлетвори вземането си като изнесе имота на публична продан.
Мога да получа информация относно това дали има права на трети лица върху имота, с които да се съобразявам и ако има какви са те, както и кога са учредени, като поискам да ми бъде издадено Удостоверение за вещни тежести (т.нар УВД) от Службата по вписванията към Агенцията по вписванията. Това удостоверение отразява всички вписвания, отбелязвания и заличавания на тежести и права към момента на изготвянето му. Ако пък такива няма, то вече се явява официален документ, който удостоверява това и новият собственик ще може да бъда спокоен за имота си.
! Ако едно вещно право не е вписано, при извършването на такава проверка, ние няма да може да разберем за него - така това право не може да обремени нашия имот след покупката и съответно не може да има правно действие спрямо нас. Препоръчваме ВИ при покупка на имот да се изисква удостоверение за липса на тежести с максимален срок на проверката. Обикновено хората искат проверка за период от поне 10 г., но по-предпазливите адвокати могат да предпочетат дори по-дълъг срок.
Много често, ако за придобиването на имота, преди това сме потърсили кредитиране от банка, самата банка ще изиска от нас такова удостоверение за тежести. Проверка за вещни тежести можем да направим и онлайн чрез електронна справка в сайта на Имотния регистър.
Вещните тежести и обезпечения обикновено се заличават по искане на кредитора или на титуляра на правото, като те представляват трети лица за нашата покупко-продажба. Тоест продавачът следва да издири тези трети лица и да изисква от тях да заличат тежестта. Необходимо е да се извършва цялостна проверка при всяка сделка с недвижим имот, тъй като риск при покупка винаги съществува.
Във всеки случай на покупка на имот е нужно да се доверите на добър адвокат в сферата на вещното право. Помощта на опитен специалист в имотните спорове и сделките с недвижими имоти може да Ви спести много време, усилия и нерви и най-вече да предотврати загубата на излишни средства. Адвокатска кантора „Шулев“ разполага със специалисти в тази област, които ще се отнесат сериозно и с внимание към Вашия казус, така че да получите пълноценна защита на правата си.