Адвокат семейно право

Дела за имущество, придобито по време на брака

Към днешна дата, спрямо повечето бракове, сключени в България, се прилага режимът на съпружеската имуществена общност (СИО) по отношение на имуществото, придобито от съпрузите по време на брака. Това ще рече, че всички недвижими имоти и движими вещи, придобити в резултат на съвместен принос по време на брака до неговото прекратяване, независимо от кой от двамата съпрузи са придобити (на чие име), стават общи и принадлежат и на двамата. Правилото не важи само ако съответната вещ е придобита по наследство или по дарение от единия съпруг,  вещта е такава за обикновено лично ползване или упражняване на професия или занаят,  съпрузите са сключили брачен договор, с който са определили режим на разделност  или при други изрично уредени в закона случаи.

Когато не е налице някое от изключенията и съпрузите се развеждат възниква въпросът за подялбата на общо придобитото  имущество по време на брак.  Спорните въпроси могат да бъдат разрешени както в самото дело за развод, така и в следващо отделно дело във връзка с цялото имущество или само за отделни вещи от него.

Кантората на Адвокат Радослав Шулев води следните видове дела при спор между бивши и настоящи съпрузи за подялба на придобитото от тях по време на брак имущество:

Дело за делба на СИО

Делото за съдебна делба на придобитото по време на брак имущество се завежда, ако съпрузите не постигнат доброволно споразумение относно това как да разделят същото  помежду си.

Дело за липса на съвместен принос

Когато по отношение на имуществото на съпрузите, придобито по време на брака, се прилага режимът на СИО, но определена вещ/недвижим имот, са придобити единствено от единия съпруг, като за това другият няма никакъв принос, изразяващ се във влагане на парични средства, труд, грижи за децата и/или работа в домакинството, съпругът, придобил вещта, може да заведе дело срещу другия за липса на съвместен принос. С решението си съдът  установява, че вещта действително е лична собственост на придобилия я съпруг, а не е обща на двамата.

Дело за по-голям дял от имуществото, поради принос в придобиването му

При развод или при прекратяване на СИО по време на брака, има възможност единият от съпрузите да предяви иск за определяне на по-голям дял от общото имущество, когато приносът на този съпруг за придобиване на общите вещи явно и значително надхвърля приноса на другия съпруг. В тези случаи искът се предявява за определяне на по-голям дял от цялото имущество, а не на определена вещ или група от вещи, представляващи част от общото имущество.

Дело за по-голям дял от общото имущество на съпруг, упражняващ родителските права върху децата от брака

При развод между съпрузите съдът може да определи по-голям дял от общото имущество придобито по време на брак  на този от тях, на когото е предоставено упражняването на родителските права спрямо ненавършилите пълнолетие деца, но  само ако това създава за него особени затруднения в грижите за децата.  Също така, този съпруг получава отделно и движимите вещи, закупени и предназначени за отглеждането и възпитаването на децата.

Дело за трансформация на имущество, придобито по време на брак

Такова дело може да се заведе, когато единият от съпрузите цели да установи, че определена вещ, придобита по време на брака, всъщност е придобита изцяло (пълна трансформация) или частично (частична трансформация) с негови лични средства.

Дело за получаване на част от личното имущество на другия съпруг

При развод всеки от съпрузите има право да получи част от стойността на вещите за упражняване на професия или на занаят и от вземанията на другия съпруг, придобити по време на брака, ако са на значителна стойност и той е допринесъл за придобиването им с труда си, със средствата си, с грижите за децата или с работата си в домакинството. Има възможност този иск да се предяви и преди развода /по време на самия брак/, ако поведението на съпруга, който е придобил имуществото, поставя в опасност интересите на другия съпруг или на децата.

Дело за прекратяване на съпружеската имуществена общност (СИО) по важни причини по време на брака

СИО може да бъде прекратена и по време на брака, ако важни причини налагат това. За установяване на тези важни причини следва да се предяви иск, като по делото задължително се събират доказателства за установяване на твърдените важни причини. Не е допустимо СИО в този случай да се прекрати чрез споразумение между страните. След като съдът прекрати СИО по време на брака, като установи, че са налице твърдените важни причини, вещите, придобити по време на брака, остават в режим на обикновена дялова съсобственост между двамата съпрузи при равни квоти между тях.  От своя страна съпрузите имат възможност да прекратят съсобствеността, като доброволно я поделят или заведат дело за делба  на вече обикновената съсобственост пред съда.

По-горе сме изброили едни от най-често срещаните и завеждани дела във връзка с имущество, придобито по време на брак. Всяко едно от тях притежава своите специфики, като всеки иск трябва да е подкрепен от различни убедителни доказателства; има изрично уредени в закона срокове, в които можете да упражните правата си и да образувате пред съда съответното дело, а в определени случаи – изпускането на срока може да бъде фатално за вас.

Ето защо ви препоръчваме да се доверите на адвокатите по семейно и вещно право от кантората на Адвокат Радослав Шулев , които имат богат и дългогодишен опит в подялбата и съдебните дела за имущество между съпрузи. Ние прилагаме индивидуален подход към проблемите на всеки наш клиент,  така че той да получи най- качествената правна  услуга за своите нужди. На място в офисите ни или онлайн по имейл , или чрез видеоконферентна връзка, нашите клиенти  могат да получат незабавна правна консултация не само на поставените от тях въпроси, но и за всичко друго, което би било нужно и потребно за тях.    Изготвяме незабавно необходимите книжа и документи, подготвяме и завеждаме съответните съдебни дела в най-кратък срок , както и успешно  реализираме правната защита по тях.  

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас