Според Семейния кодекс въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите.
За да може едно дете да напусне пределите на България и да бъде изведено извън границите на страната следва да е налице съгласие за това и от двамата му родители.
Поради липса на единомислие или конфликтни отношения след развод и прекратено съжителство невинаги обаче такова съгласие е налице, дори когато е в ущърб на интересите на детето. Ето защо законодателят, изхождайки от правото на всеки човек на свобода, личен живот и свободно придвижване, е въвел механизъм, според който липсата на съгласие на който и да е от родителите за пътуване на детето в чужбина може да бъде преодоляна.
Какво е необходимо за пътуване на дете в чужбина?
При пътуване на дете в чужбина без един или двамата си родители, е необходимо издаването на изричен документ , наречен декларация за пътуване на дете в чужбина. В нея родителят декларира съгласието си детето му да бъде изведено извън България и да пътува в чужбина без него, но придружено от другия родител. В случаите, когато детето ще пътува с трето лице, декларация съгласие за това следва да бъде издадена и от двамата родителя.
Декларацията за пътуване на дете в чужбина се съставя в изрична нотариална форма като в нея се записват лицата, които ще придружават детето, за какъв период от време е дадена и за кои държави се отнася. Декларацията не е еднотипна. Нейното съдържание се определя както от конкретни законови изисквания, така и от спецификите на всеки индивидуален случай на пътуване. При съставянето и следва да се съобразят множество обстоятелства, които да гарантират опазване правата на детето и връщането му обратно в България като препятстват възможността детето да бъде отвлечено в чужбина без това се забележи от властите. Така например е важно да се знае и вземе в предвид кои са точните държави , в които детето ще пътува, кои лица имат право да изведат детето от България и да го придружават в чужбина, ограничено ли е съгласието на родителя за извеждане на детето от някакъв срок или декларацията му за това е безсрочна, колко време може да прекара детето в чужбина, каква е целта на пътуване – почивка, ваканция, лечение, образование, установяване на местоживеенето на детето в друга държава.
За пътуване на дете извън България е необходимо издаването и на задграничен паспорт, заявлението за което се подава и от двамата родителя или от единия, но с изразено съгласие и на другия чрез изрично писмено пълномощно с нотариална заверка на подписа.
Как се извършва оттегляне на декларация за пътуване на дете в чужбина?
Ако след издаване на декларация за извеждане на дете в чужбина родителят оттегли своето съгласие, то следва да заяви това чрез адвокат с изрична процедура пред МВР – Дирекция „Гранична полиция“ като оттегли дадената от него декларация съгласие за пътуване на детето извън пределите на България.
Как да заведа дело за пътуване на дете в чужбина?
При липса на съгласие на родител за пътуване на детето му в чужбина, то другият родител може чрез помощта на адвокат по Семейно Право, да заведе дело и поиска получаването на такова съгласие от съда. В случая съдът замества липсващата воля на несъгласния с пътуването родител. Ето защо и такъв тип дело се нарича „дело за заместващо съгласие за извеждане на дете в чужбина“. Ако не е налице обща воля и съгласие на родителите за издаване на задграничен паспорт, то съдът следва да бъде сезиран и с искане за получаване на такова разрешение, което да позволи издаването на паспорт само от единия родител. То се разглежда самостоятелно или заедно с искането за пътуване на детето в чужбина.
Правни услуги на Адвокат Радослав Шулев при пътуване на дете в чужбина
Ние осъзнаваме колко важно за вашето дете е възможността да пътува отвъд границите на Република България, където да изкара своята ваканция и почивка, опознавайки нови култури и страни, посещавайки нови различни и интересни места, а също така получи по-добро образование , качествени медицински грижи и достоен живот. Запознати сме с възможните правни проблеми, които възникнат при нежеланието на родител за пътуване на детето му в чужбина и успешно преодоляваме същите. Същевременно измерваме и рисковете и възможните неблагоприятни последици в случаите на злонамерено извеждане на дете извън пределите на страната като съдействаме на клиентите си за препятстване на подобни опити или за връщане на отвлечени в чужбина деца.
Кантората на Адвокат Радослав Шулев като водеща такава в сферата на семейното право е разработила строга система за ефективно правно обслужване при нужда от съдействие и защита в случаите на извеждане на дете в чужбина.
Ние предлагаме: