В българското законодателство съществуват различни видове обезщетения, които работодателят дължи на своя служител, в случай, че реши да го уволни.
Видът и размерът на обезщетението при уволнение на служител се определят от основанието за прекратяване на трудовия договор, както и с оглед всички други условия, посочени в закона.
Особено важно е всеки работодател, а и служител, да е наясно кога се полага обезщетение при съкращение и по какъв начин се изчислява то.
Тъй като съществуват редица видове обезщетения, които бихте могли да получите, ако сте съкратени от работа, е изключително важно да се обърнете към тясно специализиран адвокат в сферата на трудовото право, който би могъл да Ви консултира, относно всички полагащи Ви се видове обезщетения. Екипът на Адвокатска Кантора "Радослав Шулев" може да ви помогне не само да получите всички обезщетения, които Ви се дължат от работодателя, но и да гарантира защитата на всички останали Ваши права, в случай, че се окажете изправени пред казус от трудовоправно естество!
В случай, че работодателят Ви реши да Ви съкрати, той следва да отправи предложение към Вас за прекратяване на трудовия Ви договор, с уговорено обезщетение, в размер не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение.
Внимание!
Не забравяйте, че имате право в 7-дневен срок да приемете или откажете. Ако не го сторите, това се приема за мълчалив отказ, тоест не настъпва прекратяване на Вашия трудов договор!
Българското трудово законодателство предвижда определени хипотези, в които трудовото правоотношение може да се прекрати след отправено предизвестие. Неговото отправяне може да бъде инициирано както от служителя, така и от работодателя.
Срокът за предизвестие при безсрочни трудови договори е минимум 30 дни.
Страните могат да уговорят в договора и по-дълъг срок, но той не може да надвишава 3 месеца.
Важно е да отбележим, че предизвестието винаги трябва да е еднакво за двете страни.
Какво мога да направя, когато работодателят ми не спази срока на предизвестието и ме съкрати по-рано?
Ако работодателят Ви не спази предизвестието за прекратяване на трудовия Ви договор, той ще Ви дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието.
Работодателят има право да Ви освободи преди изтичането на предизвестието, но ако реши да го стори, трябва да Ви заплати обезщетение, равняващо се на брутното трудово възнаграждение за неспазения срок от предизвестието.
Работодателят Ви дължи обезщетение за безработица, ако Ви съкрати или прекрати трудовия Ви договор на някое от следните основания:
Обезщетението, което Ви се полага в тези случаи, се равнява на Вашето брутното трудово възнаграждение за периода на оставане без работа, но за не повече от 1 месец.
Ако в рамките на този един месец започнете работа, но тя е с по-ниско възнаграждение, имате право на обезщетение, което е равно на разликата между двете възнаграждения, но ако си намерите по-добре платена работа от предходната, обезщетение не Ви се дължи.
Обезщетението ви се дължи, чак след като се явите при бившия ви работодател с трудовата си книжка и удостоверите, че в предходния месец не сте започнали нова работа или в случай, че сте, новата Ви заплата е по-ниска от заплатата, която сте получавали при бившия работодател.
Ако бъдете информирани от Вашия работодател, че желае да ви съкрати трудовия договор в следствие на трайна констатирана невъзможност да изпълнявате възложената Ви работа поради болест, довела до трайно намалена работоспособност, или по здравни противопоказания въз основа на заключение на трудово-експертната лекарска комисия (ТЕЛК), на Вас се дължи обезщетение.
Ако поради заболяване не можете да изпълнявате възложената Ви работа и работодателят не може да Ви осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи, то също Ви се дължи обезщетение.
Обезщетението е в размер на брутното трудово възнаграждение за 2 месеца.
Въпреки това, за да получите въпросното обезщетение, трябва да отговаряте едновременно на следните две условия:
Ако бъдете съкратени от Ваашия работодател, но към датата на съкращението сте били придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, то на вас ви се дължи обезщетение.
Този вид обезщетение Ви се дължи независимо от основанието за прекратяване на Вашия трудов договор!
Обезщетението, което Ви се полага в този случай, е в размер на брутното трудово възнаграждение за 2 месеца.
Ако сте работили при този работодател за последните 10 години или повече, то тогава размерът на обезщетението е брутното трудово възнаграждение за 10 месеца!
Възможно е ако сте работили при сключен колективен трудов договор, съгласно него да се предвижда обезщетение и за по-дълъг срок.
Също е изключително важно да отбележим, че ако Вие сте били служител в звено на бюджетна издръжка, педагогическо или медицинско лице, част от артистичния и художествено-творческия персонал или сте били на друга длъжност, в рамките на всички изброени изключения в българското законодателство, съгласно Постановление № 31 на МС от 11.02.1994, то е възможно да Ви се дължи обезщетение в още-по голям размер!
Затова следва да отбележим, че е от изключителна важност да се консултирате с добър адвокат по трудово право, който може да Ви посъветва какви по вид и размер обезщетения Ви се дължат и следва да получите!
Този вид обезщетение се дължи и когато сте придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер!
Важно е да отбележим, че подобно обезщетение можете да получите само веднъж в рамките на цялата си кариера!
В случай, че Вашият работодател Ви съкрати, автоматично с това възниква и правото Ви да получите обезщетение за неизползван платен годишен отпуск!
Броят дни, които трябва да се изплатят, се изчислява въз основа на броя на отработените месеци през работната година.
Изчисляването започва от датата, на която сте започнали работа, а не от началото на календарната година!
Обезщетението се определя съразмерно на полагаемата, но неизползвана част от отпуска.
За определяне размера на обезщетението се използва брутното трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца на прекратяване на трудовото Ви правоотношение.
Работодателят е задължен при прекратяване на трудовият Ви договор надлежно да оформи всички Ваши документи и да Ви ги предаде незабавно.
В случай, че работодателят не изпълни всички негови ангажименти, произтичащи от разпоредбите на закона, като например:
на Вас ви се дължи обезщетение!
След като Ви бъде прекратен трудовия договор, работодателят е длъжен незабавно да оформи трудовата Ви книжка и да я Ви я предаде обратно.
Причини като това, че счетоводството се намира в друг град, че счетоводителят или работодателят пътуват и други са неоснователни и не освобождават работодателя от отговорност!
Обезщетението, което Ви се дължи в подобни случаи, е в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за периода от прекратяване на трудовия договор до датата, на която трудовата книжка е надлежно оформена и върната.
Възможно е работодателят да Ви дължи повече от един вид обезщетение при съкращение едновременно!
Обезщетенията се изплащат най-късно в последния ден на месеца следващ този, през който правоотношението е прекратено. След изтичането на този срок обезщетението се дължи заедно със законната лихва и служителят може да потърси правата си за тяхното изплащане по съдебен ред.
В случай, че Вие сте попаднали в една от горепосочените ситуации, то можете да разчитате на бързата реакция и експертния подход на екипа на Адвокатска Кантора "Радослав Шулев", за да разреши Вашия трудовоправен казус! Нашите адвокати ще прегледат внимателно и прецизно всички относими книжа и доказателства, ще ви дадат професионално становище и след това ще предприемат всички необходими стъпки за да бъдат защитени Вашите права и за да можете да се чувствате спокойно и в сигурни ръце!