Адвокат международно право

ЗАЩИТА ПРЕД СЪДА В СТРАСБУРГ ПРИ НАРУШЕНО ПРАВО НА СПРАВЕДЛИВ СЪДЕБЕН ПРОЦЕС ОТ БЪЛГАРСКИ СЪД

Нарушаването на правото на справедлив съдебен процес е едно от най-честите нарушения, заради които България е осъждана в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), показва анализът от практиката на съда в Страсбург и  адвокат Радослав Шулев - специалист по защита на правата на човека и основните свободи.

До осъждане на страната ни пред съда в Страсбург се стига, след като по дадено наказателно, гражданско, търговско или административно дело, се е произнесла най-високата компетентна съдебна инстанция, но при разглеждането на делото са нарушени принципите на правото на достъп до справедлив съдебен процес, заложени в чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). Съгласно Конвенцията, всяко лице има право на справедливо и публично разглеждане на неговото дело в разумен срок, при спазване на принципите за достъп до съд, равенство на средствата за защита в рамките на съдебното разглеждане, състезателност на процеса и аргументирано и обосновано съдебно решение. В преценката си дали един конкретен съдебен процес е справедлив  съдът се ръководи от изброените в конвенцията принципи, местното законодателство съобразно което съдебният процес е воден, обстоятелствата по  случая и техния конкретен контекст и достиженията на съвременното правоприлагане.

Въпреки че ЕСПЧ няма ролята на допълнителна инстанция, която да преразглежда решенията на националния съд, спечелването на дело срещу страната в Страсбург е основание  да се иска  отмяна на окончателното решение на местния съд, както и до присъждане на значими парични обезщетения. Важно е ищците да знаят, че при сезиране на съда в Страсбург, неговият ангажимент ще бъде да прецени дали българските съдебни инстанции са следвали коректно всички процедури и дали са третирали всички страни равно, така че процесът да е бил справедлив и ефективен, независимо в чия полза е било решението.

Най-честите случаи на нарушаване на правото на справедлив процес, за които страната ни е била осъдена от ЕСПЧ, са при ползване  на законови средства за постигане на  незаконни   цели, в т.ч. за незаконни уволнения с цел назидание и ограничаване на правото на изразяване, ограничаване на правомощия, свързани със служебните задължения, за твърде дълги срокове на съдебни процеси, за ограничен достъп до съд чрез прекомерни съдебни разходи предвид финансовите възможности на лицето, за недостатъчни съдебни обезщетения, за нарушена безпристрастност при разглеждане на делото и други. За да бъде осигурено правото на справедлив съдебен процес, е необходимо съдилищата да спазват някои основни изисквания, сред които изискванията за независимост и безпристрастност на участващите съдии, и организиране на съдебната процедура по начин, който позволява на всяка от страните да има равен достъп. Това включва осигуряване на необходимите условия за пълноценно участие, в това число и разумни срокове и съдебни такси, които да не поставят никоя от страните в немилостна позиция.

Съветът на Адвокат Радослав  Шулев към лицата, които смятат, че тяхното право на справедлив съдебен процес е било нарушено, е да сезират своевременно съдът в Страсбург, тъй като разполагат със срок от едва четири месеца от произнасянето на най-високата компетентна инстанция на местно ниво, за да го направят.

Ако смятате, че Вашето право на справедлив съдебен процес е било нарушено от българския съд, искате да научите повече за възможностите за завеждането на дело пред Европейския съд за правата на човека и имате нужда от защита и  представителство, можете да се свържете с кантората на Адвокат Радослав Шулев , която е специализирала защита по дела пред съда в Страсбург.

Повече за нашите услуги по дела за защита пред съда в Страсбург може да прочетете тук.

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас