„Какво се случва след като работодателят ми фалира“ е доста често срещан въпрос в практиката на Адвокатска кантора „Радослав Шулев“. Има различни варианти според това дали за работодателят Ви е попаднал в процедура по несъстоятелност, т.е вече е фалирал или изпитва сериозни финансови затруднения, които биха довели до фалит.
Какво е необходимо да направите преди да е открито производство по несъстоятелност? Заедно с нашето съдействие може да подадете т.нар. заявление за изпълнение на парично задължение по реда на Заповедното производство по Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК). Заявлението се подава до районния съд по постоянния адрес или по седалището на длъжника (в случая на Вашия работодател). Ако работодателят Ви не подаде възражение в 14-дневен срок срещу Заповедта, тя влиза в сила и по съдът издава изпълнителен лист. Ако обаче подаде възражение, ще трябва да заведем иск пред съда под формата на искова молба. Ако с наша помощ реализирате тази процедура имате големи предимства. Твърде вероятно е работодателят Ви да не възрази, тъй като поради неговото отсъствие от работното му място и поради това, че той напълно се е дезинтересирал от дейността си, няма кой да получи съдебните книжа на адреса.
На второ място, Вие имате право да подадете искова молба срещу работодателя Ви. Като имате предвид влошеното финансово положение на Вашия работодател, в исковата молба имате право да направите особено искане за обезпечение чрез налагане на запор на банкови сметки, движими вещи, вземания или възбрана на недвижим имот, като адвокатите от Адвокатска кантора „Шулев,“ ще Ви разяснят какви са предимствата на това особено искане. Разглеждането на особеното искане става веднага, дори още в деня на подаването му в съда, тъй като целта му е да изненада работодателя Ви.
Ако пък фирмата, която е Ваш работодател обяви производство по несъстоятелност, най-важно нещо, което трябва да знаете е, че възнагражденията на работниците й са гарантирани по закон.
Вие като работник или служител нямате право да поискате откриване на производство по несъстоятелност на работодателя Ви, но притежавате определени права, след като производството бъде открито. Важно е да знаете, че право на гарантирано вземане имат работниците и служителите, които са или са били в трудово правоотношение с работодателя, независимо от срока му и от продължителността на работното време. Вие имате право на гарантирано вземане от датата на вписване в Търговския регистър на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност на Вашия работодател.
Възнагражденията, които законът определя като гарантирани са брутните трудови възнаграждения, включващи основното трудово възнаграждение и допълнителни възнаграждения, дължими по индивидуален или колективен трудов договор. Тук обаче не влизат парите за работно облекло, плащания от средствата за социални разходи, както и други подобни.
Освен това, в 14-дневен срок от вписването на съдебното решение в Търговския регистър, работодателят Ви е длъжен да информира работниците и служителите си за датата на вписването и за реда за получаване на гарантирани вземания.
За да получите Вашите пари е необходимо да подадете заявление по образец в Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) по адреса на работодателя Ви в тримесечен срок от вписване на решението за откриване на производство по несъстоятелност в Търговския регистър. Този срок е задължителен и неспазването му е едно от основанията за отказ за изплащане на гарантирано вземане. За подаване на самото заявление може да ни упълномощите и ние, адвокатите от Адвокатска кантора „Шулев“ да се заемем със самата процедура, за да избегнете евентуални неприятни последици за в бъдеще.