Адвокат международно право

Ученик/студент си и работиш на трудов договор. Знаеш ли, че имаш право на учебен отпуск?

Знаеш ли, че ако работиш на трудов договор, но заедно с това си ученик или студент, имаш право на платен годишен отпуск. Чл. 169 от Кодекса на труда (КТ) гласи: „Работник или служител, който учи в средно или висше училище без откъсване от производството със съгласието на работодателя, има право на платен отпуск в размер 25 работни дни за всяка учебна година.“  За да може да упражниш правото си на платеж годишен отпуск е необходимо да учиш в средно или висше учебно заведение, да работиш в условията на петдневна работна седмица, както и да си записан в задочна, вечерна или дистанционна форма на обучение. Именно последното задочна, вечерна или дистанционна форма на обучение означава, че ако учиш в редовна форма на обучение, ти нямаш право на такъв отпуск. 

Трябва да знаеш колко дни имаш право да ползваш учебен отпуск. Ако учиш в средно или висше училище и със съгласието на работодателя, имаш право на 25 работни дни платен отпуск за всяка учебна година, 30 работни дни за подготовка за явяване на зрелостен или държавен изпит, а също така и защита на дипломна работа, но този отпуск може да бъде ползван само веднъж, 6 месеца платен отпуск за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен „доктор“, но и този отпуск може да бъде ползван само веднъж, както и 12 месеца платен отпуск за подготовка на дисертационен труд за получаване на научна степен „доктор на науките“.

Знаеш ли, че ако си работник и служител и учиш във вечерно учебно заведение , със съгласието на работодателя , имаш право да бъдеш освобождаван всеки учебен ден с един час по-рано от работа. 

Кога ще ползваш учебния си отпуск определяш ти в зависимост от това на кои дати трябва да се явиш присъствено на учебни занятия, какъв период е твоята изпитна сесия и т.н. Необходимо е след като вече си наясно с тези факти да уведомиш работодателя си най-рано седем дни преди началото на времето, през което ще ползваш този учебен отпуск. Това може да стане с подаване на писмена молба до него, към която задължително се прилага документ, издаден от учебното заведение, от който да са видни дните на заетост с учебни занятия или изпити. Задължително след като се върнеш на работа трябва да представиш на работодателя студентската си книжка или уверение, от които да става ясно, че си посетил съответния изпит или занятие, за което си заявил, че ще ползваш учебния отпуск. В противен случай няма да получиш полагащото ти се възнаграждение за платен учебен отпуск.

Като цяло ползването на учебен отпуск , както и размерът му зависят изцяло от съгласието на работодателя. Ако липсва неговото съгласие, ти ще трябва да ползваш неплатен отпуск, като имаш следните възможности съгласно чл. 171 от Кодекса на труда (КТ): до 20 работни дни за подготовката и явяването на изпит, до 30 работни дни за  подготовка и явяване на зрелостен, държавен изпит, както и защита на дипломна работа, до 4 месеца за подготовка и явяване на държавен изпит, включително и за подготовка и защита на дипломна работа или на дипломен проект във висши учебни заведения, както и до 4 месеца за подготовка и защита на дисертация от задочни докторанти или от докторанти на самостоятелна подготовка. 

Но въпреки тези възможности, работодателят ти има право да не позволи ползването на такъв отпуск, като за теб ще остане единствено възможността  да ползваш от платения си годишен отпуск, за който Законът е установил минимум от 20 работни дни или да ползваш неплатен отпуск по чл. 160 Кодекса на труда. 

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас