Развалянето на договор представлява един от способите, чрез които един договор може да бъде прекратен. Развалянето е едно средство за защита, което изправната страна по договора може да използва срещу другата страна по него, която не изпълнява надлежно задължението си. Клаузите на един договор имат силата на закон за страните по него. Но докога изправната страна по договора ще бъде задължена по него, ако насреща не получава това, което й се дължи? На практика развалянето на договор представлява именно това-способ, чрез който изправната страна ще се освободи от задълженията си по договора, като същевременно ще може и да търси обезщетение за вредите, които е претърпяла.
Ако се намирате в подобна хипотеза и сте сключили договор, по който не получавате това, което Ви се дължи, следва да потърсите съдействието на добър адвокат по договорно и вещно право. Екипът на адвокатска кантора „Шулев“ притежава богат опит в тази сфера на правото и може да Ви предостави юридическите услуги, от които се нуждаете, съобразявайки всички специфики по Вашия казус.
Развалянето е средство, чрез което може да си осигурите защита, без значение от вида на сключения договор. В практиката най-често се стига до разваляне на договори за покупко-продажба (обикновено на недвижим имот или МПС), на договори за дарение, за гледане и издръжка, за наем на жилище или земеделска земя (т. нар. аренден договор или договор за аренда), на предварителни договори, граждански договори и други. Често нашите клиенти се обръщат към нас и когато искат да развалят договор с агенция или с даден брокер на недвижими имоти.
За да може изправната страна по един договор да развали или да иска развалянето му, преди това следва да са налице три условия:
· Длъжникът да не е изпълнил задължението си
· Неизпълнението му да е виновно (това означава да не се дължи на причина, за което той не отговаря)
· Самият кредитор (т.е изправната страна) да е изпълнил или да е бил готов да изпълни насрещното си задължение
· Разваляне с едностранно изявление – това става като на неизправния длъжник се даде подходящ срок да изпълни задължението си и наред с него се дава и писмено предупреждение или уведомление, че след този срок, ако все още не е налице изпълнение, договорът ще се счита развален. В случай, че изправната страна вече изобщо няма интерес от подобно изпълнение (например ако е трябвало да се изпълни в точно определен срок), то не е необходимо да се дава такъв срок и директно се съобщава на длъжника, че договорът вече се счита за развален.
· Разваляне по съдебен ред – не може развалянето да стане с едностранно волеизявление в случаите, в които с договора се прехвърлят, учредяват, признават или прекратяват вещни права върху недвижим имот (при договор за покупко-продажба на жилище например; договорът за наем от друга страна не спада към тези случаи).
Развалянето има обратно действие. Това означава, че след като настъпи се счита, че договорът никога не е сключван и съответно страните дължат една на друга всичко, което вече са получили въз основа на него. Това правило не важи единствено за договорите с периодично или продължително изпълнение (като договорът за наем например).
След като един договор бъде развален изправната страна може да получи обезщетение, ако вследствие на виновното неизпълнение са настъпили вреди или ако в договора е била включена клауза за неустойка.
Екипът на адвокатска кантора „Шулев“ разполага с отлични специалисти в областта на договорното и вещното право и може Ви помогне при всякакви казуси, свързани с договори, договорни неизпълнения и задълженията,произтичащи от тях. Пълноценната защита на Вашето имущество предполага да се обърнете към юристи с опит в тази правна сфера, които ще се отнесат отговорно към Вашия казус, съобразявайки всички специфики по него.