Поради различни обстоятелства, най-често поради финансови затруднения, се случва работодателят да забави изплащането на заплатата ти. Подобно забавяне обаче Законът не предвижда, именно това ти дава право да предприемеш определени действия към твоя работодател. Все пак изплащането на трудовото възнаграждение е основно негово задължение.
Съветваме те преди да предприемеш действия срещу твоя работодател да се консултираш със специалист в тази област от Адвокатска кантора „Шулев“, за да си наясно с всички възможности и права, които имаш.
След като констатираш, че работодателят ти е в забава имаш право да го поканиш писмено да ти изплати възнаграждението в определен от теб срок. Ако същият не изпълни, следващата стъпка е завеждане на дело в съда. Тук е важно да знаеш, че имаш право да заведеш делото в 3-годишен срок , който тече от момента на забавата на работодателя. Втората възможност, която се изправя пред теб е да прекратиш едностранно правоотношението си с работодателя и то само на основание, че е забавил заплатата ти с повече от един месец. Ако избереш тази възможност трябва да знаеш, че работодателят ти дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието. След като прекратиш правоотношението си отново имаш право да заведеш дело за изплащане на това, което ти дължи работодателят. Ако успееш да докажеш искането си, съдът ще постанови осъдително решение срещу твоя работодател. Тогава за теб се отваря възможност да се снабдиш с изпълнителен лист, с който да образуваш изпълнително дело и съдебният изпълнител да предприеме действия по събиране на сумите, които ти дължи работодателят. Трябва да знаеш, че е твърде вероятно работодателят ти в хода на процеса да признае иска пред съда, както и да заплати всичко, което ти дължи.
Чл. 359 от Кодекса на труда (КТ) гласи: “производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите”. Това означава, че не дължиш държавна такса към съда ако решиш да заведеш трудово дело. А при спечелване на делото от твоя страна, всички разноски по него, включително и адвокатското възнаграждение, ще бъдат платени от работодателя ти. Ако обаче не успееш на докажеш иска си и загубиш делото, разноските остават за теб.
Документите, които ще са ти необходими за завеждане на едно такова дело са: на първо място трудовият договор, сключен между теб и твоя работодател, на второ място уведомление за прекратяване на трудов договор по чл. 327 ал. 1 т. 2 от КТ (ако евентуално имаш такова), както и документи за изплатените от работодателя към теб възнаграждения.
За да получиш повече информация по твоя казус, се обърни към специалистите от Адвокатска кантора „Шулев“ .