Адвокат международно право

Прекратяване на трудов договор при споразумение

Най-често използваното основание за прекратяване на трудов договор е по взаимно съгласие между страните. За да бъде прекратен договора по взаимно съгласие, е необходимо едната страна да отправи до другата страна предложение. В нашата практика по-често този, който първи отправя предложението е работникът или служителят. Обикновено това се случва, когато работникът си е намерил по-доходна работа. В предложението работникът изрично трябва да посочи от кой момент, т.е. от коя дата желае да прекрати правоотношението си. След като предложението достигне до работодателя, той от своя страна трябва в седемдневен срок или да приеме или да отхвърли предложението задължително писмено , както и да мотивира решението си. Ако не получите отговор от работодателя в този седем дневен срок, се счита, че той не приема предложението Ви и Вие по закон сте длъжни да продължавате да изпълнявате служебните си задължения. 

Предложение за прекратяване на трудов договор може да бъде отправено и от работодателя към работника и служителя. И в този случай работника разполага със седем дневен срок, в който да изрази своето становище дали приема или отхвърля предложението на работодателя, както и да се мотивира. 

Важно е да знаете, че при прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие работодателят не Ви дължи никакво обезщетение освен възнаграждението, което Ви дължи за съответния месец, както и обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.

Другата възможност за постигане на споразумение между Вас и работодателя Ви е да прекратите трудовия договор срещу уговорено обезщетение. Обикновено тази инициатива за прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение идва от работодателя. Вие като работник трябва отново в седем дневен срок да вземете становище като или трябва да приемете предложението или да го отхвърлите. Ако приемете работодателят Ви дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако той не Ви предложи по-голям размер на обезщетението. Нещо много важно, което трябва да знаете тук е, че ако обезщетението не Ви бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване отпада и Вие отново имате право да се явите на работното си място, за да продължите да работите. 

Ако са нарушени правата Ви или ако смятате, че налаганата от работодателя Ви теза е неправилна, Ви препоръчваме да се консултирате със специалист от Адвокатска кантора „Шулев“ , за да получите защита на правата и интересите си.

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас