Адвокат международно право

Право на пенсия при стаж в чужбина

В днешно време все повече хора работят в различни страни от Европейския съюз и натрупват трудов стаж във всяка една от тях. Нещо много важно, което трябва да знаете е, че за да бъде зачетен Вашият стаж, в която и да е държава членка на ЕС, като трудов, Вие задължително трябва да работите на трудов договор. За да кандидатствате за пенсия в чужбина е необходимо да подадете съответното заявление пред компетентния пенсионен орган в страната, в която живеете или в която последно сте работили. Ако това обаче са две различни страни, не е необходимо да пътувате до страната, в която сте полагали труд, тъй като страната, в която пребивавате в момента е длъжна да изпрати молбата Ви по компетентност до страната, в която сте се трудили. Ако изпитвате затруднения относно подаването на молбата , необходимите документи, които трябва да представите пред компетентния орган и за да не изпуснете възможността да получавате пенсия, се обърнете към адвокатите от Адвокатска кантора „Шулев“, за да Ви окажат нужното съдействие. 

След като успешно подадете молбата пред компетентния пенсионен орган, последният е длъжен да събере информация за пенсионните Ви вноски във всяка страна, в която сте полагали труд. Всеки пенсионен орган изчислява частта от пенсията, която е задължен да Ви изплаща, според отчетените периоди на заетост във всички страни от ЕС. 

Нещо много важно, което трябва да знаете е, че ако живеете на територията на Европейския съюз, ще получавате пенсията си от всяка държава, в която сте работили по Ваша банкова сметка в държавата, в която в момента живеете. Ако пребивавате извън Европейския съюз, може да Ви задължат да откриете сметка във всяка една от страните на Съюза, които Ви изплащат пенсия.

Ние от Адвокатска кантора „Шулев" Ви препоръчваме при задействане на процедура по получаване на пенсия при стаж в чужбина, да подадете необходимите документи най-рано 7,8 месеца преди пенсионирането Ви. 

Ако пък получавате българска пенсия, а живеете в чужбина е важно да знаете, че може да я получавате и в чужбина. За да го направите е необходимо само да смените адресната си регистрация в общината, където живеете и да подадете съответното заявление пред Националния осигурителен институт. Вариантите са два за получаване на Вашето пенсионно възнаграждение – или по банкова сметка в България, като сумите ще бъдат превеждани в български лева или по адресната Ви регистрация в държавата, в която живеете в чужбина. 

Ако изпитвате затруднения не се колебайте да ни потърсите за съдействие. Ние ще се заемем с Вашия казус, ще изготвим необходимите документи и ще подадем необходимото заявление до НОИ.  

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас