Адвокат международно право

Могат ли сдруженията да провеждат общи събрания онлайн?

Как могат сдруженията да провеждат онлайн общи събрания?

В днешно време технологичния напредък се ускорява с всеки изминал ден и ставаме все по-иновативни, а особено с оглед ефектите от пандемията COVID-19, все повече се насочваме към работа от вкъщи (т.нар home office) и използваме онлайн платформи за комуникация и осъществяване на връзка както с близки и приятели, така и с професионални контакти от цял свят.


Тези промени се отразяват и на сдруженията, спортните клубове и фондациите. Създаде се тенденция общите събрания на сдруженията да бъдат изместени в онлайн среда, за по-лесен достъп и по-бърз и ефективен начин за разрешаване на проблеми.

В този случай е много важно уставът на едно сдружение с нестопанска цел да бъде изготвен по подходящ начин от добър адвокат, за да позволи провеждането на онлайн общо събрание.

Законът изисква общото събрание на сдружението да бъде проведено на конкретно място на конкретна дата и в конкретен час. Затова, за целта се създава електронен адрес за видеоконферентна връзка чрез една от различните видове платформи за онлайн съвещания. (Zoom, Google Meet, Microsoft Teams и др.)

Вече е налице и съдебна практика и тя показва, че е напълно легално и достъпно за всяко сдружение да се насочи към провеждане на общите си събрания в онлайн среда.

Още повече, по време на пандемията от COVID-19 в България, бяха въведени редица противоепидемични мерки, които ограничиха провеждането на обществени мероприятия което често влияе и дори довежда до невъзможност за провеждането на общи събрания на сдружения, поради струпването на всички делегати на посоченото място в поканата, което в някои хипотези се явява пряко нарушение на противоепидемичните мерки.

Затова, ако Вие управлявате или сте член на сдружение, най-сигурният начин да предвидите провеждането на общо събрание е то да се състои в онлайн среда.

Поканата за Общо събрание се изготвя и разпространява, като всички членове на сдружението биват уведомени със съобщение по електронна поща и отделно, информацията за провеждането на общото събрание се разпространява и в интернет сайта на сдружението(ако то има такъв) и/или на информационно табло в сградата на неговото седалище.

Общото събрание се свиква от управителния съвет (УС) по негова инициатива или по искане на една трета от членовете на сдружението. Поканата за Общо събрание трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждане на общото събрание и по чия инициатива то се свиква.

Прието е, че при видеоконферентната връзка, членовете и участниците на сдружението присъстват и участват в събранието в реално време и макар физически да не се намират на едно и също място в пространството, те присъстват в електронна среда, при което е възможно да изказват мнения и да гласуват. Целият процес, включително гласуванията по всяка точка от дневния ред се отразяват в изготвения протокол.


Участието в събранието чрез която и да е онлайн платформа предпоставя контролиран достъп чрез съответно име на потребител и парола, като също така участниците са подписали присъствен списък.

Това е възможно, тъй като константната практика на българските съдилища гласи, че от формална страна, решенията взети от Общото събрание на сдружението в онлайн среда са приети на редовно свикано и проведено събрание.


Провеждането на онлайн общи събрания има редица удобства  пред конвенционалното им свикване на конкретна локация, като едно от най-големите предимства е  по-бързото и ефективно гласуване на промени в Устава на сдружението, гъвкавостта за провеждане на общото събрание в удобно за всички членове на сдружението време, както и актуалността по отношение на противоепидемичните мерки

Ако Вие все още не сте пристъпили към регистрация на сдружение, ние от „Адвокатска Кантора Шулев“ можем да Ви съдействаме с подготовка на всички необходими книжа и документи, както и прецизно да планираме и изготвим неговият Устав, така че да елиминираме всички Ваши притеснения и да предотвратим в максимална степен нужда от евентуални бъдещи промени.


Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас