Адвокат международно право

Кога Ви е необходим болничен лист и какви са правата Ви пред работодателя, когато го получите?

Точно в този период между есента и зимата темата за издаване на болничен лист е все по-актуална. Кога Ви е необходим болничен лист? Когато сте болен, претърпял сте злополука, под карантина сте, когато е нужно да се изследвате или лекувате, при бременност и раждане, когато се грижите за болен член от семейството си или най-общо, когато не сте способни да изпълнявате трудовите си задължения. 

Нещо много важно, което трябва да знаете е, че за да получите болничен лист трябва да сте осигурени за рисковете общо заболяване и майчинство, трудова злополука и професионална болест.

Болничният лист се издава за периода от първия ден , в който почувствате неразположение, докато се  възстановите. Той може да бъде издаден от лекуващия Ви лекар, от зъболекар,  от лекарите от  спешна помощ, както и от лекарска консултативна комисия.

Важно е да знаете, че без предварителен преглед, както и за минал период от време, болничен лист няма да Ви бъде издаден. Когато обаче предварителен преглед е бил направен, но не е издаден болничен лист, същият може да Ви се издаде за минало време.

След като получите Вашия болничен лист вече имате право на отпуск, както и на парично обезщетение за временна неработоспособност. Задължението Ви е в срок до два работни дни да го представите на работодателя или ако сте затруднени да излезете от вкъщи, да го уведомите, че Ви е издаден болничен лист.

Съгласно Кодекса за социално осигуряване обезщетението за първите три работни дни от временната неработоспособност се изплащат от работодателя Ви. Това обезщетение е в размер на 70% от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70% от среднодневното уговорено възнаграждение. Останалата част се изплаща от държавата чрез Националния осигурителен институт на база на представения болничен лист, подаден от работодателя или лично от Вас. Нужно е документите да бъдат представени в НОИ до десето число на месеца, следващ този, през който сте  представили документите за изплащане на обезщетението, т.е. болничния лист пред работодателя.

Обезщетенията се изплащат по личната Ви банкова сметка от Националния осигурителен институт и се изплащат в срок до десет работни дни от постъпване на издадения болничен лист.  

Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване е 80%, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - 90% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски (а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство) за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността.

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас