Издръжката представлява едно безвъзмездно задължение за родителя спрямо неговото дете, което произтича и е уредено от закона. Обикновено издръжката на деца се присъжда от съд след развода при спор за родителските права. Понякога тя се урежда от бившите съпрузи и чрез споразумение за развод. Но знаете ли, че е възможно двамата родители да уредят издръжката на децата си, дори и още по време на брака? Това става чрез брачен договор, в който се включва подобна клауза. Подобна уговорка може да бъде от полза за съхраняването на интересите на детето, както и да избегне евентуални бъдещи спорове между неговите родители.
От адвокатска кантора„Радослав Шулев“ разполагаме с юристи, специалисти по Семейно право и можем да изготвим Вашия брачен договор, както вече сме го правили за десетки наши доволни клиенти.
Наред с възможността да се уредят отношенията, свързани с издръжката на детето, брачният договор позволява изясняването и на други въпроси (като това какъв ще е режимът на общото и личното имущество на съпрузите, каква ще е издръжката за единия от двамата съпрузи по време и след брака, както и други имущественоправни въпроси). Така на практика скючването на брачен договор се явява една чудесна възможност за съпрузите да избегнат бъдещи спорове помежду си, но и преди всичко да гарантират интересите на своето дете.
Размерът се определя според нуждите на детето и според възможностите на лицето, което ще я плаща, но тя не може да бъде по-ниска от 1/4 от размера на минималната работна заплата в страната. Сумата може да варира и според други критерий – като това например дали детето или някой от родителите е в чужбина, дали детето е ученик, със специални потребности и други. Това са част от критериите, от които се води българският съд при определянето на размера й, но е възможно родителите в брачния договор да се договорят за нещо различно. Особено важно е да се отбележи обаче, че съдът винаги ще поставя интересите на детето пред уговорката на родителите. Така например, ако съдът сметне, че договореното в брачния договор е твърде малко, то той няма да се съобрази с тази уговорка, а ще присъди издръжка с размер, който е съобразен с интересите на детето.
Безспорно е, че такава уговорка може да се отмени от съда,ако тя явно нарушава интересите на детето. Но понякога това може да се окаже недотам очевидно. Затова е важно да знаем какви са възможностите ни да защитим себе си и детето при такава хипотеза. Освен по взаимно съгласие, законът дава възможност брачният договор да бъде прекратен и по съдебен ред чрез иск на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството.Необходимостта от подобни действия или от искане за изменение на договора възниква най-често при неплащане на месечната издръжка и съответно при необходимостта да се извади изпълнителен лист за нея.
Всеобхватната и пълноценна защита на интересите на едно дете при заплащането на неговата издръжка изисква добри познания в областта на Семейното право. От адвокатскакантора „Шулев“ имаме богат опит при съставянето на брачни договори и сме готови да Ви помогнем с изготвянето на такъв или с решаването на проблеми, възникнали от вече сключен брачен договор. Съдействието на адвокат може да Ви спести множество разходи, време и усилия, но преди всичко, ще сте сигурни, че обръщайки се към адвокатска кантора „Шулев“ Вие ще сте гарантирали и обезпечили интересите на своите деца.