Собствеността върху дадено имущество, а и като цяло вещноправните отношения често създават предпоставки за възникването на правни спорове. Правовият ред обаче е предоставил на лицата средства, чрез които да бранят интересите си при пораждането на подобни спорове. От ключово значение за вещното право е неприкосновеността на правото на собственост. Именно затова сред фундаменталните за този отрасъл искове е т.нар иск за собственост. Той е познат още като ревандикационен иск (от лат. rei vindicatio). На практика това е иск от невладеещия собственик срещу владеещия несобственик. Или казано иначе това е средство за защита, което се използва, когато един собственик няма достъп до имота си, тъй като той се владее или държи от едно друго лице, което няма правно основание за това. Този иск може да касае и движими вещи, като например едно МПС, а не само недвижимо имущество.
Екипът на адвокатска кантора "Шулев" е специализиран в делата, свързани с имотни спорове. Ако смятате да подадете вещен иск или срещу Вас вече е заведен такъв, не се колебайте да ни потърсите, за да гарантирате защитата на своето имущество.
Причините, поради които едно лице може да се настани в чужд имот без правно основание са различни, като е възможно те дори да не се дължат на виновно поведение от страна на нарушителя на вещното право:
· Възможно е да е бил сключен договор, който впоследствие е обявен за недействителен (например договор за наем на имот,който обаче не е сключен с реалния собственик на вещта)
· Фактическа грешка от страна на нарушителя също може да е причина (лицето погрешно смята имота за своя собственост по една или друга причина)
· Недобросъвестно лице, което макар и да знае, че не е собственик, все пак лишава титуляра на правото на собственост от достъп до имота
· Съсобственик, който превишава правата си по отношение на вещта и третира идеалните части на другите съсобственици като свои, без да зачита техните права
Исковете за собственост са ефективно и често прилагано средство за защита. Това е така,поради факта, че те спадат към т. нар осъдителни искове. Това означава, че след упражняването им съдът постановява решение,което се явява задължително за изпълнение от страна на нарушителя, т.е той ще бъде осъден да освободи имота, като наред с това е вероятно и да му се наложида заплати обезщетение на собственика. Също така в решението си съдът ще установи по безспорен начин кой е реалният собственик на вещта и така ще се предотвратят бъдещи спорове относно правата върху тази вещ. Друга характеристика на тези искове е, че те не се погасяват по давност, т.е могат да се предявят без значение от това колко време е минало от започването на нарушението.
· Преди всичко следва вещта да е съществуваща (т.е спорът да не се отнася до една вече погинала или една бъдеща вещ) и да е индивидуално определена
· Може да се предяви иск и само за реална част от вещ (в случаите, при които нарушителят владее само една част от имота, а не целия)
· Може и срещу съсобственик, когато спорът ще засяга само идеална част от вещта
Въпросът за това кой може да предявява подобни искове и срещу кои лица също е интересен. Освен титулярa на правото на собственост, съществуват и специфични хипотези, при които е възможно друго лице да предяви такъв иск (например кредитор на собственик, който бездейства и не упражнява ревандиокационен иск, за да защити правата си).
Разпределението на доказателствената тежест в подобни дела е гарантът за справедлив завършек на тези производства. На ищецът по един такъв иск се пада преди всичко да докаже, че той е титуляр на вещното право на собственост. Следва да се установи и че той есобственик конкретно на тази вещ, за която е образуван съдебният спор. Много важно уточнение е, че за ищеца не тежи задължението да докаже, че ответникът владее вещта без правно основание.Това се дължи на принципът, че в правото орицателните факти не се доказват, а единствено се твърдят. Така на ответника се пада да докаже, че владее вещта на дадено валидно правно основание.
Подборът на доказателства е ключов за изхода от един такъв съдебен процес. Затова е важно при подобни вещноправни спорове, свързани с искове за собственост, да се обърнете към добър адвокат по вещно право. Той ще може и да Ви насочи към отделните процедури, свързани с едно такова съдебно производство, а и да Ви укаже ако конкретната ситуация предполага предявяването на някакви други искове, чрез които правата Ви да бъдат да бъдат максимално защитени. Екипът на Адвокатска Кантора “Радослав Шулев” е специализиран в делата по имотни спорове. Освен защита пред съд по имотни спорове, нашите адвокати са и експерти-медиатори и осигуряват извънсъдебно представителство на клиентите ни, с което гарантираме защитата на техните права и законни интереси в пълен размер.