Собствеността върху всяко имущество изисква грижи и внимание. Когато се касае до собствените имоти на един човек, той е склонен да им отделя необходимите време и ресурси. Но нещата обикновено стоят по различен начин, когато стане въпрос за съсобственост върху имоти. Това важи в особено голяма степен, когато съсобствениците са много или делът на едно лице в дадения имот просто е много малък. Подобни неща водят до незаинтересованост, която макар и да е разбираема, може все пак да доведе до сериозно накърняване на правата на този съсобственик. Особено когато останалите съсобственици на имота не са склонни да поделят с него полагащите му се части.
Множество са вариантите, при които едно лице може да се окаже съсобственик на един имот, но най-честите хипотези са когато го е закупил наравно с други лица или когато го е наследил заедно с множество други наследници. Това са и случаите, при които е най-вероятно част от съсобствениците да решат да поделят имота помежду си, но нарочно или не, да изключат друга част от съсобствениците от тази делба. При подобна хипотеза обаче законът е предвидил средство, чрез което пострадалите лица могат да защитят правата си.
Делбата на имот представлява средство за прекратяване на съсобствеността върху него. Тя се дели на два вида, като бива доброволна и съдебна. Съдебната минава през специално исково производство и завършва със съдебен акт по поделяне на имуществото.
Без значение от вида на вече осъществената делба обаче, законът закрепя изричното правило, че в делбата трябва да участват абсолютно всички съсобственици. Това означава, че дори и Вашите съсобственици да са се договорили да поделят един имот, но не са Ви включили в производството, Вие все още разполагате с правни средства за защита, чрез които да бъдете обезщетени за пропуснатите ползи.
Съдебната делба минава през две фази-фаза по допускане на делбата и фаза по непосредствено разпределяне на имуществото в нея. При първата на практика се установява кои са съсобствениците и какво ще се дели, докато при втората фаза вече се преминава към същинското разделяне на имуществата между участниците в нея. Способите за разпределяне на имуществата са различни като обикновено, ако става въпрос за няколко имота, те се отреждат поотделно на лицата, според идеалните им части, докато, ако се касае за неподеляем имот, той се отдава на публична продан, а полученото се разделя между съсобствениците, отново според идеалните им части.
Без значение от способа, чрез който е осъществена делбата, неучаствалият в нея съсобственик продължава да разполага с възможността да защити дяловете си в имота. Това може да стане като пострадалото лице поиска от съда да прогласи нищожността на една такава делба. Това на практика означава, че тази делба изобщо няма да е породила правни последици и правното положение на имотите ще остане непроменено. Така ще се наложи и ново провеждане на производството по делбата, в което вече ощетеният съсобственик ще може да вземе участие, а с това и да извлече ползите от подялбата на имотите.
Ако се намирате в подобна ситуация следва да потърсите адвокатска помощ, за да може да осигурите пълноценна защита на правата си. Екипът на Адвокатска Кантора “Шулев” е специализиран в делата по имотни спорове. Освен защита пред съд по имотни спорове, нашите адвокати са и експерти-медиатори и осигуряват извънсъдебно представителство на клиентите ни, с което гарантираме защитата на техните права и законни интереси в пълен размер.