Адвокат трудово право

Защита на работника/служителя в производство по несъстоятелност (при фалит на работодателя)

В ситуацията, в която се намираме към момента, а именно – обявената от СЗО пандемия от коронавирус (COVID 19) и мерките на държавите за ограничаването й, въпросът за защитата на правата на работниците/служителите придобива изключителна актуалност, още повече – в случаи на „фалит“ (несъстоятелност) на работодателя.

Работниците и служителите са една от най-уязвимите групи и затова е предвидена специална защита на правата им в случай на несъстоятелност на съответния работодател. Тя се състои в гарантиране на всички техни вземания, произтичащи от трудови правоотношения. Съгласно предвидената защита, всички работодатели имат задължение ежемесечно да правят вноски във фонд “Гарантирани вземания на работниците и служителите” към Националния осигурителен институт (НОИ). Размерът на вноските е пропорционален на броя и размера на дължимите месечни брутни трудови възнаграждения и са изцяло за сметка на работодателя.

Какво следва да направите, ако за работодателя Ви е открито произовдство по несъстоятелност и не Ви е изплатил заплатата/дължимо обезщетение? Обърнете се към добър адвокат по трудово право от адвокатска кантора „Шулев“, за да разрешим Вашия проблем.

Как? Веднага ще Ви отговорим.

На първо място, ще Ви дадем правен съвет и консултация. Ще извършим справки за това, на какъв етап е откритото съдебно проиозвдство, изготвил и връчил ли Ви е работодателят необходимите документи и т.н.

След набавяне на нужната информация, ще задействаме процедурата по получаване на гарантираните Ви вземания от НОИ. В случай, че НОИ откаже да Ви изплати дължимите суми без основателна причина, ще обжалваме отказа му пред съда.

Кога НОИ ще дължи изплащане на вземанията на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя?

Ако сте служител и работодателят Ви не Ви е изплатил дължимото трудово възнаграждение и/или обезщетение, имате право да го получите от фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“ при НОИ. Няма значение каква е продължителността на трудовото Ви правоотношение, кога договорът Ви е бил прекратен и т.н. Единственото условие е Вашият работодател да е осъществявал дейност най-малко 12 месеца преди началната дата на неплатежоспособността/ свръхзадлъжнялостта, посочена в съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност. Важно е да се спомене, че ако работодателят, по някаква причина, не е правил съответните вноски – това не е пречка за Вас да получите от фонда гарантираните си вземания. 

Какви средства изплаща фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“?

Фондът гарантира всички начислени и неизплатени от работодателя вземания за трудови възнаграждения и парични обезщетения, дължими от него, съгласно закона. Такова обезщетение е, например, това за неизползван платен годишен отпуск.

В какъв размер е гарантираното вземане, което мога да получа?

Гарантираните вземания на служителите са максимум в размер на последните шест начислени, но неизплатени месечни трудови възнаграждения и парични обезщетения.

Ако работодателят Ви дължи само парични обезщетения, гарантираното Ви вземане ще бъде в размер на неизплатените обезщетения, но не повече от четирикратния размер на минималната работна заплата, установена в България към датата на прекратяване на трудовото правоотношение.

Има и установен максимален месечен размер на гарантираните вземания със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.

Как се кандидатства за получаване на гарантирани вземания от Фонда при несъстоятелност на работодателя?

За да кандидатствате за получаване на гарантирани вземания от фонда, следва да подадете необходимите документи за това в териториалното поделение на Националния осигурителен институт по седалището на работодателя. За тази цел, преди това, работодателят трябва да е изпълнил задължението си да Ви уведоми за откриването на производството по несъстоятелност и да Ви е предоставил справка за размера на начислените и неизплатени трудови възнаграждения и/или парични обезщетения.

В съответното ТП на НОИ, Вие подавате тази справка, заедно със заявление-декларация по образец. Ако работодателят Ви не е изпълнил някое от задълженията си, Вие може да кандидатствате и без справката, като в такъв случай НОИ ще се снабди с необходимата информацията служебно. 

В какъв срок следва да кандидатствам?

Трябва да подадете горепосочените документи в тримесечен срок от датата на вписване в Търговския регистър на съдебното решение за откриване на производство по несъстоятелност.

След това, НОИ отказва или разрешава отпускането на гарантираното Ви вземане, като се произнася с разпореждане в рамките на 1 месец. Ако не сте доволни от разпореждането – можете да го обжалвате в 14-дневен срок пред административния съд по седалището на съответното поделение на НОИ.

В случай, че работодателят Ви е във фалит, Ви препоръчваме да потърсите професионалистите от Адвокатска кантора „Шулев“ за съвет и предприемане на навременни действия за защита на правата Ви, за да избегнете евентуални неприятни последици за в бъдеще.

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас