С подписването на трудовия договор ние като работници или служители се задължаваме да спазваме правилата свързани с трудовия процес, както и да се явяваме на работа в състояние, което ни позволява да се трудим нормално и не възпрепятства качеството на свършената от нас работа. Когато не изпълняваме тези свои задължения, като например се явяваме във видимо нетрезво състояние или употребяваме алкохол на работното място, работодателят има право да ни отстрани временно от работа. Това временно остраняване се прави въз основа на заповед за отстраняване, в която следва да се съдържа причината за отстраняването, както и срока за който служителя или работника следва да преустанови работата си. Времето през което работника е отстранен следва да бъде съобразено с обстоятелството какъв период от време е необходим за трудещият се да възстанови нормалното си състояние и отново да е годен за работа.
Проблема обаче идва когато работодателя злоупотребява с това си право да острани работника или служителя си. С това се създава пречка работника или служителя да се труди и да изпълнява трудовите си задължения, а от там и да получи възнаграждение. Това често се среща когато количеството работа намалява и работодателя не иска да Ви плаща възнаграждение и на тази основа решава да ви отстрани, за да си спести определени разходи за периода, в който няма работа.
При отстраняване на работника или служителя от работа той не се труди и следователно не му се дължи възнаграждение от страна на работодателя. Това отстраняване е по вина на самия работник или служител и поради тази причина не следва да му се плаща.
Има законови основания, въз основа на които работодателят може да острани служителя си. Само при наличието на тези предпоставки издадената от него заповед ще е основателна и законосъобразна. Във всички други случаи, Вие ще сте лишен от правото си да се трудите и то неправомерно и Вие следва да получите обезщетение, за периода, в който сте бил отстранен.
С тази заповед не се прекратява трудовото Ви правоотношение. С нея само се преустановява възможността да се трудите и да получавате пари за определен период от време. След изтичането, на който Вие следва да се върнете на работното си място. Не трябва да се възприема, че с издаването й Вие сте уволнен, както смятат много работници и служители.
В съдебното производство ще следва да докажете неоснователността на заповедта за временно отстраняване и да искате отмяна на същата. В повечето случаи работодателят твърди, че Вие сте били например в нетрезво състояние по време на работа или като цяло в състояние, в което не може да извършвате трудовите си задължения. Ето затова ако се допитате до професионалист в сферата на трудовото право, значително ще улесните опровергаването на твърденията на Вашия работодател.
Ако срещу Вас е издадена такава заповед и Вие смятате, че тя е неоснователна, не се колебайте да се свържете с нас. В Адвокатска кантора „Радослав Шулев“ ще получите професионална консултация от добър адвокат по трудово право с дългогодишнен опит в сферата на обезщетителните дела. Ние можем да реализираме възбуждане на съдебно производство и да Ви представляваме по него.