Има случаи, в които работодателят Ви може на законово основание да не Ви допусне да работите – например, ако се явите на работа в състояние, което не Ви позволява да изпълнявате пълноценно задълженията си.
Но често пъти работодателите злоупотребяват с това. Например - когато искат да уволнят определен служител, но нямат реални основания за това. В такъв случай, просто започват да създават пречки за служителя да работи нормално и да упражняват принуда, като не го допускат до работа. Това представлява незаконно недопускане на работа и съответният служител има право на обезщетение от работодателя.
Форми на недопускането до работа:
В Кодекса на труда са предвидени две форми на незаконно недопускане до работа:
Какво следва да направите, ако работодателят Ви не Ви допуска до работа и как може да получите обезщетение? Обърнете се към добър адвокат по трудово право от Адвокатска кантора „Радослав Шулев“, за да разрешим Вашия проблем. Как? Веднага ще Ви отговорим.
На първо място, ще Ви дадем правен съвет и консултация. Ще изготвим план за предприемане на съответните действия срещу самия работодател, като първоначално се осъществи контакт с него. По този начин, работодателят може да осъзнае грешките си и да преосмисли поведението си, като след това Ви допусне отново до работа и Ви заплати доброволно дължимото Ви обезщетение.
Ако въпреки предприетите действия, работодателят Ви продължава незаконосъобразно да не Ви допуска до работа и/или отказва да Ви заплати обезщетение за това, ние, от Адвокатска кантора „Радослав Шулев“ може да заведем дело срещу него пред съда. Така, работодателят може да бъде осъден да Ви заплати дължимото обезщетение, заедно със законната лихва върху него.
Междувременно, може да подадем сигнал до Инспекцията по труда, която ще извърши проверка по случая и ще предприеме необходимите действия и мерки срещу работодателя.
Какъв е размерът на обезщетението, който работодателят трябва да ми заплати?
Размерът на обезщетението и при двете форми на незаконно недопускане до работа е брутното трудово възнаграждение за целия период от време, през който е продължило недопускането Ви.
Ако освен работодателят, има и други виновни длъжностни лица за недопускането Ви до работа, те солидарно Ви дължат изплащането на обезщетението.
В случай, че не сте допускани до работа, Ви препоръчваме да потърсите професионалистите от Адвокатска кантора „Радослав Шулев“ за съвет, за да избегнете евентуални неприятни последици за в бъдеще.
...