Адвокат семейно право

Дело за отмяна на дарение между съпрузи

Как се урежда отмяната на дарение между съпрузи?


С новия Семеен кодекс , в сила от 01.10.2009г. отмяна на дарение след развод претърпя промени. В старият кодекс чл. 105 СК позволяваше след развода даренията на имущества със значителна стойност, направени във връзка или през време на брака на единия съпруг от другия съпруг или от негови близки, да бъдат отменени освен ако отмяната противоречи на морала като в тези случаи тежестта на доказване бе на надарения.


Нормата на чл. 55 от сега действащия СК препраща към общите граждански закони, като урежда тези обществени отношения по изцяло нов начин. Въвеждат се две групи конкретни основания за отмяна на дарения свързани с брака:

  • Основания предвидени в гражданските закони - хипотезите по чл. 227 от ЗЗД и тези по чл. 33 от ЗН

  • Ако отмяната на дарение от дарителя е изведена в договор за дарение или брачен договор - отмяната на дарението е предвидена изрично от страните в самия договор за дарение или в брачния договор.


Кога може да се заведе дело за отмяна на дарение между съпрузи?

Следователно при сега действащата правна уредба искът по чл. 55 от СК може да се основава само на обстоятелства от кръга на посочените по горе две групи.

Кои дарения подлежат на отмяна по съдебен ред?


На отмяна подлежат само дарения направени във връзка или по време на брака, като за тези направени при действието на Семеен кодекс от 1985г. се прилага нормата на чл.105 от СК /отм./ . , която съществено се различава от нормата на чл. 55 от сега действащия Семеен кодекс.


Кои могат да бъдат страни по договора за дарение?

  • дарител - той може да бъде единия съпруг, както негови близки или трети лица

  • дарен - това е съпругът, но не и негови близки.Тук попадат и даренията, направени от близки на съпруга в негова полза. В случаите, когато дарението е направено в полза и на двамата съпрузи след развода бихме могли да търсим отмяна на съответната идеална част.


Кои дарения не подлежат на отмяна?


Обичайните и възнаградителни дарения не подлежат на отмяна.

Как да упражним правото си за отмяна на дарението?

Всяко едно дарение може да бъде отменено по взаимно съгласие между страните чл. 20а от ЗЗД , като подареното имущество се връща на дарителя.За тази цел може да ни послужи извънсъдебно споразумение или споразумението при развод по взаимно съгласие по чл.51 от СК .


В повечето случаи обаче отмяната на дарението се извършва по съдебен ред, с иск за отмяна на дарение.

Съществува възможност в случаите, когато отмяната е предвидена в договора за дарение или в брачния договор да се уговори правото да се упражни извънсъдебно с едностранно изявление. Изключение правят случаите, когато предмет на договорът за дарение е недвижим имот.

Какъв е срокът за предявяване на иск за отмяна на дарение?


Давностният срок в отделните случаи е различен. Когато отмяната е на основание чл.227 от ЗЗД , срокът е едногодишен. Когато срокът е установен в договора той има преклузивен характер. Във всички останали случаи се прилага общия пет годишен давностен срок.


Как се завежда дело за отмяна на дарение от наследници?

Правото за отмяна на дарението преминава в неговите наследници, но в договор за дарение или в брачен договор може да се уговори ограничение в това отношение. Кредиторите на дарителя по чл.134 от ЗЗД нямат право да искат отмяна на дарението, тъй като тук се касае за такива права, упражнението на които зависи от чисто личната преценка.


В случаите по чл. 227 от ЗЗД и тези по чл. 33 от ЗН отмяната има обратна сила.Отменението на дарението не засяга правата, които трети лица са придобили върху подарените имоти преди отбелязването на исковата молба, но дареният дължи на дарителя обезщетение за онова, с което се е обогатил. Ако дареното имущество е все още собственост на дарения то дарителят може да прибегне към налагане на обезпечителна мярка.

Ако Вие имате казус, свързан с отмяна на дарение, независимо дали Вие желаете да бъде отменено дарение или сте потърпевши от такава отмяна, то Ви препоръчваме да се свържете с опитен адвокат по Семейно Право и Вещно Право, който би могъл да Ви даде най-точната консултация и да защити правата Ви възможно най-качествено.

Отговаряйки на нуждите на нашите клиенти  и често исканата незабавна и в най-кратък срок промяна на име, кантората на Адвокат Радослав Шулев предлага правни консултации и индивидуален анализ на всеки отделен случай на отмяна на дарение между съпрузи. Нашите адвокати притежават богат опит и добри познания в  съдебните дела за отмяна на дарение между съпрузи. Освен насоки в законодателната уредба , Вие ще получите изготвяне на нужните пред съд книжа за отмяна на дарение между съпрузи в най-кратък срок , завеждане на дело и защита по същото до неговото успешно приключване. Можем да изпълним търсената от вас услуга на място в офисите ни или онлайн по имейл , както и чрез видеоконферентна връзка, което допълнително би спестило от времето Ви и Вашите средства. 



Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас