Сдруженията могат да извършват дейност в частна или в обществена полза. В зависимост от това, има различни изисквания за учредяване, регистрация, дейност и т.н. Сред обществото, те са известни още като „НПО“ (Неправителствена организация).
Изисквания и документи за регистрация на сдружение Преди да подадете документи за регистрация на сдружението, трябва да сте минали през други етапи и да сте подготвили необходимите документи за това.
На първо място, трябва да бъде проведено Учредително събрание. Учредителите трябва да бъдат пълнолетни лица или юридически лица. Ако сдружението ще осъществява дейност в частна полза, лицата трябва да бъдат минимум 3 на брой (физически или юридически), а ако дейността ще бъде в обществена полза – минимум 7 физически лица или 3 юридически лица.
На самото учредително събрание се взема решение за създаване на сдружението, за неговото наименование, седалището и адреса му на управление, предмета му на дейност и осъществяването й в частна или обществена полза, целите и средствата за постигането им, допълнителната стопанска дейност, избор на членове на управителния орган, изготвя се и се приема уставът.
Учредителите изготвят списък с техните имена и се подписват саморъчно срещу тях.
Непосредствено след избора на членове за управителния орган, трябва да се проведе и негово събрание, на което членовете да изберат представител измежду тях самите. Обикновено, това е председателят на Управителния съвет.
След това, председателят представя образец от подписа си пред нотариуса, който го заверява.
Вписване на сдружението в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ)
От 2018 г. насам, сдруженията вече, също както търговските дружества, се регистрират в ТРРЮЛНЦ към Агенция по вписванията със специално заявление за това.
Както за всички други регистрации и промени, така и за регистрация на сдружение, заявлението за това може да бъде подадено на място в териториално звено на Агенция по вписванията или по електронен път. Когато се подава по електронен път, държавната такса е два пъти по-малка (25 лв., а ако подавате заявлението на място е 50 лв.) и за подаването му, както и за представителство пред регистъра, може да упълномощите адвокат от „Адвокатска кантора Шулев“, който разполага с квалифициран електронен подпис за целта. Електронното подаване е за предпочитане не само заради по-ниския размер на държавната такса, но и поради факта, че така избягвате чакането по опашки пред Агенция по вписванията, което в повечето случаи продължава с часове.
Към заявлението се прилагат описаните по-горе, както и други необходими и изисквани по закон документи.
При проверка на документите длъжностното лице от Агенцията, може да даде указания да се приложат още документи или да бъдат изпълнени други изисквания, за да бъде регистрацията извършена и сдружението вписано.
Ако обаче в документите се открие проблем, който не може да бъде отстранен, длъжностното лице няма да даде указания, а директно ще откаже регистрацията на сдружението (например, ако вече има съществуващо друго сдружение със същото име).
Отказът може да бъде обжалван в 7-дневен срок от връчването му пред окръжния съд по седалището на сдружението. Жалбата се подава чрез Агенцията по вписванията.
Поради краткия срок за изпълнение на указанията, както и при евентуален отказ за регистрация, се налага в такива моменти да се действа бързо, организирано и точно – още една причина да се доверите на адвокат по време на цялата процедура.
От момента на регистрацията на сдружението – то вече официално възниква като отделен субект, притежаващ редица права и задължения.
Защо да се обърнем към адвокат при регистрация на сдружение?
Препоръчително е да се доверите на добър адвокат както за изготвяне на необходимите документи, така и за вписването на сдружението в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (РЮЛНЦ).
Доверявайки се на професионалист от Адвокатска кантора „Шулев“, на първо място, ние ще Ви консултираме относно това дали са налице всички условия тази процедура да премине успешно и дали няма пречки, които се налага предварително да бъдат отстранени.
На второ място, ще изготвим пълния набор документи по регистрацията на сдружението, с цел бързото му и безпроблемно вписване в РЮЛНЦ.
На трето място, ще се заемем със самото електронно публикуване на документи в РЮЛНЦ и, в случай на проблем и указания за отстраняването им, ще реагираме оперативно, предвид кратките срокове за предприемане на действия.