Закриване и ликвидация на фирма - ЕООД, ООД, ЕТ, АД

Премахване, ликвидация и заличаване на сдружения и фондации

Юридическите лица с нестопанска цел (сдружения, фондации, спортни клубове) обикновено се учредяват от хора със специфични цели и големи идеи за бъдещата им дейност, независимо дали тя ще бъде в частна или в обществена полза. Често обаче реалността се разминава с очакванията им и се налага юридическото лице да бъде закрито, което на практика означава дейността му да бъде прекратена, да се извърши ликвидация и то да бъде заличено от Регистъра на ЮЛНЦ.

Производството по ликвидация на сдружение (фондация) преминава през няколко отделни етапа и трае поне 8 месеца, след което се пристъпва към самото му заличаване от Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел. Всеки етап продължава точно определено време, тъй като има законови срокове, които не могат да бъдат избегнати.

Най-общо, етапите могат да бъдат обособени по следния начин, като за всеки един има различни документи, които следва да бъдат изготвени и всеки един протича пред различна държавна институция:

  1. Прекратяване на дейността на сдружението/фондацията и начало на процедурата по ликвидация;
  2. Уведомяване на НАП за прекратяването на дейността;
  3. Вписване на започването на процедурата по ликвидация в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (РЮЛНЦ) при Агенция по вписванията;
  4. Обявяване на покана до кредиторите в РЮЛНЦ;
  5. Уведомяване на НОИ за ликвидацията и предаване на разплащателните ведомости на юридическото лице и други трудовоправни документи (тези документи се предават само ако е имало назначени служители, но дори и да не е имало - НОИ пак се уведомява за процедурата по ликвидация);
  6. Приключване на ликвидацията – тук ликвидаторът трябва да състави ликвидационен баланс от началната дата на ликвидацията до крайната ѝ дата, както и пояснителен доклад към него и останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество на юридическото лице трябва да бъде разпределено;
  7. Заличаване на сдружението/фондацията от РЮЛНЦ.

Ако сте взели решение да прекратите дейността на Вашето/-ата сдружение/фондация, препоръчваме Ви да се обърнете към добър адвокат в сферата, тъй като през всичките месеци, през които трае ликвидацията, ще бъде необходимо изготвянето на различни документи и депозирането им пред съответните институции в определен срок, както и извършването на други действия.

Ние, от Адвокатска кантора „Радослав Шулев“, притежаваме дългогодишен и богат опит в сферата, както и разполагаме с професионалисти, които ще Ви съдействат, като ще изготвят всички необходими книжа за всички етапи на ликвидацията още в началото и по този начин ще Ви спестят последващи посещения в кантората и в други институции, както и ще Ви отърват от следенето на срокове, висенето по опашки в държавните институции и ненужен стрес.

Заявете консултация

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас