Не са редки случаите, в които човек може да се окаже съсобственик на един имот.
Това означава на практика правото на собственост върху този имот да е поделено между две или повече лица.
Кога ми е нужен адвокат за делба на имот?
Как се извършва делба на имот между наследници?
Има ли закон за делба на имот?
Какви документи за делба на имот са ми необходими?
Най-често можем да станем съсобственици на имот в следните хипотези:
Много често за съсобствениците възниква въпроса :
"Какво мога да направя ако вече не желая да бъда съсобственик, но другите съсобственици не желаят доброволно да поделим имуществото?"
Това става чрез т.нар. делба на съсобственост
Ако Вие сте изправени пред необходимостта да поделите общото имущество, то е важно да знаете, че делбената процедура се извършва по искане на някой от съсобствениците или сънаследниците посредством помощта на добър адвокат по вещно право.
Екипът на Адвокатска Кантора "Шулев" се специализира в делата за недвижими имоти и съдебната делба. Помагаме на нашите клиенти да защитят своите интереси в хода на съдебното дело по най-пълноценния начин и гарантираме защитата на техните права в хода на делбения процес, включително и чрез отправяне на преюдициални запитвания пред съда, като например оспорвания на произход, на завещания, на осиновявания, истинността на писмени доказателства, както и намаляне на завещателни разпореждания и на дарения.
Дали ще се дължи на неразбирателство с останалите съсобственици, дали даден икономически интерес ще го изисква или просто вече друг съсобственик ще е предприел подобни действия в тази насока, делбата не е производство, което следва да буди притеснения и страхове за участниците в нея.
Това производство се характеризира с особеностите, че първоначалната такса, която следва да се входира в съда не е голяма като размер, предвид материалните интереси, които обикновено стоят зад подобни дела, а в същото време последващите разноски се дължат едва след приключване на производството, т.е след като вече са разпределени получените от делбата парични средства.
Най-често делбените производства завършват именно с такава спогодба, което допълнително спестява средства на участниците в него.
Освен скромните първоначални такси, това което прави делбата достъпно съдебно производство е и закрепеното в закона правило, че всеки съсобственик, без значение колко е малък делът му, има правото да поиска започването на делба, в която останалите съделите ще са принудени да участват.
Като допълнителни мотиви за започването на делба се явява и възможността едно лице да получи парични средства още докато трае самото делбено производство.
Изключително често срещана хипотеза е едно лице, поради една или друга причина (най-често, тъй като делът му е твърде малък), да бъде лишен от ползването на един съсобствен имот. В такъв случай обаче законът му отрежда право на обезщетение, което следва да му бъде изплатено от неговите съсобственци, ползващи имота. Ако се намирате в подобна хипотеза, значи имате сериозно основание да искате да реализирате правото си да започнете делба.
В крайна сметка производството за делба на недвижим имот се явява средство, към което всеки съсобственик, който иска да прекрати съсобствеността си, е логично да се насочи. Това е така, тъй като сред неговите предимства се открояват: