Застрахователният договор е двустранен, възмезден и алеаторен договор. Това означава, че при него една от страните не е наясно, с това което ще получи. Престацията на застрахователя към застрахования зависи от трето несигурно събитие, познато още с термина застрахователно събитие. За да възникне отговорност за застрахователя по договора за застраховка е необходимо застрахователното събитие да представлява покрит договорен риск.
Често застрахователните договори съдържат дълги и изчерпателни общи условия като неразделна част от тях. При сключване на застрахователен договор е необходимо прецизно и внимателно да се разгледат всички разпоредби на общите условия към него, защото именно там са изброени покритите рискове и всички останали договорки, които биха могли да доведат до ограничаване или дори изключване отговорността на застрахователя при настъпване на застрахователното събитие. Именно затова е от изключителна важност да се доверите на опитен адвокат още преди да сте сключили договор за застраховка, за да избегнете всички рискове и капани, които застрахователите залагат в общите условия на застрахователните договори и да сте сигурни, че няма как да бъдете ощетени от застрахователното обезщетение при евентуално настъпване на застрахователното събитие.
Застрахователните договори могат да бъдат задължителни като например Застраховка гражданска отговорност и др. или по желание на застраховащият се като например Застраховка автокаско и др. Задължителната застраховка гражданска отговорност на автомобилистите е задължително законово изискване за всеки водач на МПС и е нормативно закрепена в Кодекса на застраховането и в Наредба № 49 от 16 октомври 2014 г. за задължителното застраховане по застраховки „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и „Злополука“ на пътниците в средствата за обществен превоз.
Тя представлява отговорност на застрахователя при причинени от застрахования имуществени и неимуществени щети на трети лица по време на управлението на моторно превозно средство.
Въпреки задължителния характер на застраховката гражданска отговорност е възможно лице, което в нарушение на закона, тоест не е сключило застраховка, да причини щети на трети лица. За тези случаи е създадено юридическо лице „Гаранционен фонд“, от който се изплащат обезщетения на лица по задължителните застраховки „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и „Злополука“ на пътниците в обществения транспорт. Въпреки това, попадайки в подобна ситуация, Вие продължавате да носите отговорност за своите действия и бездействия! Ако попаднете в такава ситуация Вие носите наказателна и деликтна отговорност, намесват се държавни и полицейски органи, които ще упражнят своите законови правомощия спрямо Вас и ние Ви съветваме незабавно да се обърнете към адвокат, който да Ви консултира как да подходите и как да реагирате в този момент.
Трябва да бъдем изключително внимателни при сключване на всички видове застраховки и да преглеждаме внимателно общите условия по тях. Честа практика в България е застрахователите да отказват изплащане на застрахователни обезщетения, да променят едностранно общите условия на застрахователни договори, да дават неверни обещания на клиентите си, да предприемат застрахователни измами и други неетични застрахователни практики.
Именно затова екипът на адвокатска кантора “Шулев” Ви съветва да се обърнете към специализиран в застрахователното право адвокат дори и при първото съмнение за неетични и недобросъвестни действия от застрахователи спрямо Вас, преди сключването на застрахователния договор, за да си гарантирате такива условия, които отговарят на Вашите интереси, както и при наличието на какъвто и да е въпрос, свързан със застраховки, застрахователни договори или застрахователно право.