Адвокат международно право

Съсобственик сте на един имот, но не го ползвате? Знаете ли, че може да получите обезщетение?


Когато стане въпрос за съсобственост на имоти, по отношение на тях, законът е закрепил един принцип  -  нито един съсобственик не може да бъде лишен от ползите, които имотът му осигурява, независимо от размера на неговия дял.

Знаете ли, че ако притежавате дял от даден имот, но сте лишени от възможността да го ползвате, съсобственикът, който я ползва, Ви дължи обезщетение?

Ако Вие имате подобен казус и считате, че Ви се дължи обезщетение, то Ви съветваме да се обърнете към добър адвокат по Вещно право, специализиран в разрешаването на имотни спорове и претендирането на обезщетения.

Множество са случаите, при които е възможно спрямо един имот да възникне съсобственост:
  • Ако един имот е бил наследен от две или повече лица
  • Ако имотът е бил придобит от съпрузи по време на брак
  • Ако няколко лица заедно са закупили един имот и др.

Без значение от начина на възникване на съсобствеността, спрямо нея винаги важи правилото, че всеки съсобственик има право да извлича ползи от нея. 

Най-често тези ползи се осъществяват чрез самото ползване на този имот, но ако един съсобственик бъде лишен от тази си възможност, за него се поражда друго право, чрез което да бъде компенсиран - правото на обезщетение.

Подобно обезщетение не следва да бъде подценявано, тъй като в зависимост от характера на имота, идеалните части и от времето, през което не е ползван, неговият размер може да бъде сериозен. 

Най-често този размер възлиза на наемната цена за съответната имот според идеалните части на съсобственика. 

Възможно е Вашият дял -  идеалните части от Вашия имот, да съставляват малка част от него, но ако дълго време този имот се е ползвал от Ваш съсобственик, е възможно да потърсите от него значителна сума като обезщетение за това ползване

За да се породи това право на обезщетение, следва да са изпълнени преди това две условия:

  1. Да е отправено писмено поискване до ползващия съсобственик. Това изискване е формално, но е от значение, защото от деня на неговото подаване възниква правото на обезщетение. От този момент еднолично ползващият съсобственик става длъжник спрямо всички други съсобственици. За неговите задължения има 5-годишна давност, но въпреки това писменото поискване действа неограничено във времето, което означава, че веднъж отправено, то поражда за неползващите съсобственици право на обезщетение, независимо от това колко време е минало от неговото подаване.
  2. Съсобственикът, който претендира обезщетението, да не е можел да си служи с имота, т.е да е бил обективно възпрепятстван за достъп до него от ползвателя му. Това означава по една или друга причина това лице да е било лишено от възможност да извлича ползи от имота. Възможно е дори имота да не се ползва лично от съсобственика, от който ще се търси обезщетението, а дори и от трети лица. Може той да е предоставен за ползване например на семейството или други близки на този съсобственик. Това обаче не означава, че останалите съсобственици на имота не следва пак да имат възможност да търсят обезщетение.

Ако са изпълнени тези две изисквания, ще се породи подобно право на обезщетение. Ако се намирате в някоя от посочените хипотези и са изпълнени посочените условия,следва да потърсите адвокат, за да може да бъде защитено Вашето право да извличате ползи от един имот, наравно с другите му съсобственици.

Екипът на Адвокатска Кантора “Шулев” е специализиран в делата по имотни спорове. Освен защита пред съд по имотни спорове, нашите адвокати са и експерти медиатори и осигуряват извънсъдебно представителство на клиентите ни, с което гарантираме защитата на техните права и законни интереси в пълен размер.
Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас