Адвокат международно право

Прекратяване на трудов договор от страна на работника

Работодателят Ви не е коректен, не изпълнява поетите спрямо Вас задължения и сте решили да напуснете работа? Обърнете се към адвокатите от Адвокатска кантора „Шулев“ , за да получите правна консултация относно това какви са Вашите права и кой е най-бързият начин да го направите. Имате право да подадете предизвестието си за напускане на работа във всеки един момент, когато решите. Предпоставките за прекратяване на трудовия договор с предизвестие от работника и служител се съдържат в чл. 326 от Кодекса на труда (КТ). Едно от важните неща, които трябва да знаете е, че имате право да подадете предизвестието си и когато сте в отпуск, както и когато сте в болничен. В тези случаи не е нужно да искате съгласие от работодателя Ви. 

Необходимо е предизвестието да бъде в писмена форма и да е адресирано до Вашия работодател. След  изтичането на 30-дневен срок от подаване на Вашето предизвестие, работодателят Ви е длъжен да оформи трудовата Ви книжка и да Ви я върне. Ако обаче уведомите работодателят Ви , че желаете да напуснете , но само устно и не направите това писмено, това не се счита за отправено предизвестие. 

В зависимост от това какъв е трудовият Ви договор , дали трудов договор за неопределено време или срочен трудов договор, срокът за подане на предизвестие за напускане на работа, е различен. При първият тип трудов договор, а именно за неопределено време, срокът за подаване на предизвестие е 30 дни , два месеца или три месеца, докато срокът на предизвестието при срочния трудов договор е три месеца, но не повече от остатъка на срока на договора, или иначе казано ако решите да прекратите трудовия си договор един месец преди той да изтече, то толкова ще бъде и Вашето предизвестие. 

Ако подадете Вашето предизвестие днес, срокът му започва да тече от утре, но това, че сте подали предизвестие за напускане на работа, не Ви освобождава от задълженията Ви по трудовия договор докато не изтече срокът на предизвестието. 

Имате възможност да не чакате да изтече срокът на предизвестието, а да напуснете работа по-рано. В този случай обаче ще дължите на работодателя си обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за не спазения срок на предизвестието. 

След изтичането на срока на предизвестието за напускане, работодателят Ви е длъжен да издаде заповед за прекратяване на трудовия Ви договор, както и да впише в трудовата Ви книжка основанието за прекратяване, времето, което Ви се признава за трудов стаж, както и изплатените обезщетения. Ако същият откаже да впише нужната информация, е необходимо да се обърнете към Инспекция по труда. Опитен адвокат от нашата кантора може да изготви сигнал и сезира Инспекцията. 

Ако пък сте подали предизвестие и сте решили, че не искате да напускате работа, може да го оттеглите. Оттеглянето може да стане преди работодателят Ви да получи предизвестието , едновременно с получаването му или до изтичане на срока му обаче със съгласието на работодателя. 

Съветваме Ви обаче преди да заявите намерението си пред работодателя за напускане на работа да се консултирате с опитен адвокат на тема трудово право. 

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас