Домашното насилие има много измерения - физическо, психическо, сексуално, но често остава пренебрегнато едно друго негово лице - икономическото насилие, известно още като финансов контрол. За икономическо насилие, по смисъла на Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН), говорим тогава, когато родственик, настоящ или бивш семеен или интимен партньор поставя другия партньор или свой роднина във финансова зависимост. Най-често това се случва чрез лишаване от средства, неправомерно изразходване на личния доход на жертвата, манипулиране на жертвата да изпълнява определени условия или да извършва дадени действия, за да получава средства за живеене, заплашване с унищожаване, отнемане или повреждане на личните вещи и имущество с цел унижаване и поставяне в подчинение.
Икономическото насилие обикновено остава скрито и към него има ниска обществена чувствителност, тъй като протича между лица , намиращи се в лични семейни и интимни отношения. В случаите на икономическо насилие пострадалите трудно разпознават финансовия контрол като част от насилието и рядко имат представа как да се защитят. Рядко и близките им могат да им дадат надеждни съвети или информация.
За икономическо домашно насилие се считат и случаите, в които насилникът възпрепятства жертвата да работи извън дома, саботира опитите ѝ да започне работа или образование. Икономическото насилие съществува и между деца и родители/настойници. Такива са случаите, в които родители отказват да покриват разходите по нуждите на непълнолетните си деца, или използват тяхната финансова зависимост, за да ги принуждават към определени действия. Среща се и реципрочният пример - на вече пораснали деца, които упражняват икономическо насилие върху своите родители. Освен между семейни партньори и между деца и родители, икономическо домашно насилие по смисъла на ЗЗДН може да съществува и между родственици по съребрена линия до четвърта степен (братя, сестри, чичовци, лели, първи братовчеди и др.) и между родственици по сватовство до трета степен.
Отвъд горните примери, икономическото насилие може да има много други нюанси - може да включва възпрепятстване на използване на имущество, отказ за изплащане на средствата, които се следват, и от които лицето се нуждае, в т. ч. и законово полагаща се издръжка, когато лицето, което дължи издръжката, има финансовата възможност да я плаща, но отказва да го прави, както и всички други видове финансов контрол, извършени с цел подчиняване и нанасяне на емоционални вреди.
Често и жертвата, и насилникът смятат, че отношенията на финансова зависимост са социално оправдани. Това е причината за широката разпространеност на икономическото насилие и продължителността на действието му. На практика обаче това е най - силната форма на продължителен контрол над жертавата , отнемаща напълно нейната свобода.
Пагубният психологичен ефект на икономическото насилие е, че жертвите развиват усещане за пълна зависимост от насилника, която не им позволява да намерят необходимия кураж, за да се почувстват овластени и да прекратят отношенията си с него – независимо дали става въпрос за техния партньор или роднина. В много от случаите извършителят упражнява и психическо или физическо насилие. Често освен чувство за вина за насилието, на жертвите се вменява и убеждението, че не биха могли да се справят без насилника.
Случаите на домашно насилие са сложни и всеки от тях има нужда от персонално внимание. Ако сте жертва на икономическо или друго домашно насилие, и търсите възможност да излезете от него, следва да се обърнете към добър адвокат, с богат опит в дела за домашно насилие. Защита е възможна и тя се осъществява пред съд съобразно Закона за защита от домашно насилие. Необходимо е Вашият адвокат да Ви консултира относно конкретните стъпки, които следва да бъдат предприети, за да бъдете защитени. В случаи не непосредствена опасност за жертвата съдът постановява мерки за защита в рамките на 24 часа.
Мерките за защита от домашно насилие, които съдът може да постанови, включват издаване на заповед за въздържане от последващи актове на насилие, въздържане от физическо доближаване на жертвата, принудително извеждане на насилника от жилището, в което са живели с жертвата. Мерките не са строго фиксирани като на практика съдът е в правомощието си сам да определи подходящи такива . В случаите на непосредствен риск за живота на жертвата, съдът може да постанови и незабавна защита в рамките на до 24 часа от подаването на молбата за защита. В процеса на защита се включват и органите на полиция и прокуратура тъй като много от деянията по домашно насилие и нарушаване на наложената от съда защита са криминализирани и съставляват престъпление. Жертвите на насилие могат да получат помощ и от лицензирани доставчици на социални услуги като например бъдат настанени в специални защитени домове при укриване на тяхното местоположение от насилника.
Съветът на Адвокат Радослав Шулев като дългогодишен специалист по защита на човешките права и свободи е при всички случаи на домашно насилие жертвите своевременно да потърсят помощ, която задължително минава през съдебно дело за защита.
Ако се нуждаете от защита , искате да научите повече за необходимите процедури и мерките за защита от домашно насилие, може да се свържете с нас