Адвокат международно право

Регистрация на охранителна фирма? Лиценз за Частна Охранителна Дейност

Искате да регистрирате охранителна фирма и да получите лиценз?

Можете да го направите изцяло онлайн от тук!

За всички, които управляват бизнес или упражняват свободна професия е изключително важно както да го развиват, така и да съхранят неприкосновеността на повереното или личното си имущество. 

В Република България съществуват както държавни охранителни органи - като структурата на Главна Дирекция - “Охрана на Съдебната Власт” , отдел “Охранителна Полиция” към МВР, Националната Служба за Охрана (НСО) и др., така и законово допустима възможност юридически лица да извършват частна охранителна дейност по смисъла на ЗЧОД, като най-често дейността включва действия по опазване на телесната и имуществената неприкосновеност, охрана и опазване на движими и / или недвижими вещи, охрана за сигурност при провеждане на всякакви събития или мероприятия, охрана при транспорт на ценни товари или парични средства и др.

Ако Вие желате да развивате бизнес в сферата на частната охранителна дейност,  или се чудите как бихте могли да си осигурите лиценз за частна охранителна дейност, то със сигурност бихте си задали някои от следните въпроси, както и много други:

Как да регистрирам охранителна фирма?

Как се получава лиценз за частна охранителна дейност?

Какви са изискванията да получа лиценз за частна охранителна дейност?

Какви видове лицензи за частна охранителна дейност съществуват?

Ние от адвокатска кантора  "Радослав Шулев" можем да ви съдействаме с подготовката на всички необходими документи, както и с представителството пред съответните административни органи или с оглед предотвратяване или разрешаване на проблеми или казуси свързани с лицензирането на Вашето дружество за извършване на частна охранителна дейност.

Поради спецификата на тази материя Ви съветваме да се консултирате с адвокат, за да избегнете всички процедурни спънки и капани и да спестите Вашето време и средства.

Какъв е режимът за издаване на лицензи за извършване на частна охранителна дейност?

Частна охранителна дейност може да се извършва единствено след получаване на лиценз, издаден от компетентния орган. Административната услуга представлява процедурата по заявяване, проверка на обстоятелствата и получаване на лиценз, съответно постановяване на отказ, на основание Закона за частната охранителна дейност.

Кой орган издава лиценз за частна охранителна дейност?

Органът, издаващ индивидуален административен акт - лиценз за частна охранителна дейност е директорът на Главна дирекция "Национална полиция" или упълномощени от него лица.

В какъв срок ще ми бъде издаден лиценз за частна охранителна дейност?

При спазване на всички законови изисквания и предоставяне на всички необходими документи, лицензът бива издаден в срок от 1 месец.

За колко време е валиден лицензът за частна охранителна дейност?

Могат ли да отнемат лиценза за частна охранителна дейност на моята фирма?

Лицензът е валиден безсрочно, освен ако не бъде отнет поради някое от следните условия:

Търговецът или юридическото лице:

  • има парични задължения към държавата, установени с влязъл в сила акт на компетентен орган, или задължения към осигурителни фондове, освен ако компетентният орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията;
  • е обявен в несъстоятелност;
  • осъществява вид охранителна дейност, за която няма лиценз или я осъществява извън територията, за която има лиценз;
  • предостави на назначените от него охранители огнестрелно оръжие, без те да притежават съответно разрешение за носене и употреба;

Едноличният търговец, управителят или членът на управителния орган или неограничено отговорният съдружник в командитно или събирателно дружество:

  • е осъждан за умишлено престъпление от общ характер;
  • срещу него е започнато наказателно преследване за умишлено престъпление от общ характер;
  • страда от психическо заболяване;

Ръководителят на охранителната дейност или определените за охранители служители не отговарят на законовите условия по чл. 27, ал. 2. ЗЧОД

Издаденият лиценз не се отнема, ако в едномесечен срок търговецът или юридическото лице отстрани допуснатото нарушение на чл. 27, ал. 2.

При отнемане на лиценза лицата по чл. 21, ал. 1 от ЗЧОД  не могат да кандидатстват за издаване на нов лиценз за срок от една година от отнемането, а при отказ за издаване на лиценз срокът е 6 месеца.

Къде мога да обжалвам отказ за предоставяне на лиценз за частна охранителна дейност?

Къде мога да обжалвам отнемане на лиценз за частна охранителна дейност?

Органът, пред който се обжалва индивидуалния административен акт е компетентния по родова и местна подсъдност Административен съд.

Отказ за издаване на лиценз и отнемането му се обжалва по съдебен ред от съответния Административен съд по седалището на посочения в акта адресат  чрез Главна дирекция "Национална полиция" в 14-дневен срок от постановяването. Ако посоченият в акта адресат има седалище в чужбина то акта се разглежда в Административен съд  град София.


Какви са видовете лицензи за извършване на частна охранителна дейност?

  • лична охрана на физически лица
  • охрана на имуществото на физически или юридически лица
  • сигнално - охранителна дейност
  • самоохрана на имущество на лица по чл.2, ал. 3 от Закона за частната охранителна дейност
  • охрана на мероприятия
  • охрана на ценни пратки и товари
  • охрана на селскостопанско имущество

На кого може да бъде издаден лиценз за извършване на частна охранителна дейност?

Лицензи за частна охранителна дейност се издават само на търговци, регистрирани по реда на Търговския закон или по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария.

Как да подам документи за издаване на лиценз за частна охранителна дейност по електронен път?

При подаване на документи по електронен път средството за електронна идентификация, чрез което се заявяват електронни административни услуги в портала на МВР  е Квалифициран Електронен Подпис (КЕП), издаден от лицензиран от Комисията За Регулиране на Съобщенията доставчик на удостоверителни услуги.

Какви са необходимите документи за издаване на лиценз за частна охранителна дейност?

Къде трябва да подам заявление за издаване на лиценз за частна охранителна дейност?

Заявление за издаване на лиценз се подава до директора на Главна дирекция "Национална полиция" чрез директора на областната дирекция на МВР, на чиято територия е седалището на заявителя.


Към Заявлението за издаване на лиценз се прилагат следните документи:

  • удостоверение за актуално състояние за юридическите лица с нестопанска цел, копие от акта за вписване в съответния регистър по националното законодателство на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, в легализиран превод на български език
  • декларация (саморъчно попълнена и подписана от управляващото лице), че търговецът или юридическото лице нямат задължения към държавата или към осигурителни фондове за задължително обществено осигуряване, за които не е допуснато разсрочване или отсрочване от компетентен орган
  • образец на служебна карта  със снимка (съобразена с изискванията на Закона за защита на личните данни – без три имена, без ЕГН и пр.), отличителен знак (лого) и униформено облекло на охранителния състав
  • документ за внесена държавна такса (в оригинал, с печат на съответната банка, дори и при електронно банкиране)
  • свидетелство за съдимост – за физическите лица, рагистрирани като еднолични търговци, членовете на управителния орган на търговското дружество или на юридическото лице, както и неограничено отговорните съдружници в командитно или събирателно дружество, само за лицата, които не са български граждани и нямат разрешение за постоянно пребиваване в Република България, издаден от компетентен орган от държавата, в която са установени, придружени с с официален превод на български език
  • официален документ, издаден от орган на съдебната власт, удостоверяващ липсата на образувани наказателни производства за умишлено престъпление от общ характер (Окръжна прокуратура (Софийска градска прокуратура) – по постоянен адрес на лицето) – за физическите лица, регистрирани като еднолични търговци, членовете на управителния орган на търговското дружество или на юридическото лице, както и неограничено отговорните съдружници в командитно или събирателно дружество, само за лицата, които не са български граждани и нямат разрешение за постоянно пребиваване в Република България, издаден от компетентен орган от държавата, в която са установени, придружени с с официален превод на български език
  • медицинско удостоверение, че лицата не страдат от психически заболявания (с отразен резултат от прегледа при лекар-психиатър, не само с печат, че не се водят на отчет) – за физическите лица, рагистрирани като еднолични търговци, членовете на управителния орган на търговското дружество или на юридическото лице, както и неограничено отговорните съдружници в командитно или събирателно дружество
  • в искането по ал. 1 се посочва Единен идентификационен код (ЕИК) или код по Булстат
Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас