Вече сте баща, искате да се грижите за детето си и да помагате на съпругата си. Знаете ли, че от деня на изписването на детето от лечебното заведение имате право на 15-дневен отпуск? Чл. 163, ал. 8 от Кодекса на труда (КТ) гласи: „Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.“ За да не пропуснете правото си на отпуск, което Ви се полага по закон, Ви препоръчваме да се обърнете към специалист от трудово право и осигурително право от Адвокатска кантора „Шулев“.
Какво е нужно да направите, за да ползвате полагащия Ви се отпуск при раждане на Вашето дете? Да подадете писмено заявление до работодателя Ви и към него да приложите копие от удостоверение за сключен граждански брак или декларация от Вас и майката на детето, че сте го припознали и живеете заедно в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, от който да е видно датата на изписване на детето. Работодателят е длъжен да Ви разреши да ползвате отпуск от деня, който сте посочили в заявлението.
Важно е да е знаете, че отпускът се ползва в календарни дни и че времето, през което го ползвате, се признава за трудов стаж.
Трябва да знаете още, че имате право да ползвате вместо майката на детето си отпуск за остатъка до 410 дни, но само с нейното съгласие и след навършване на 6-месечна възраст на детето, като отпускът на майката в този случай трябва да бъде прекъснат. За този отпуск също е необходимо да подадете писмено заявление до Вашия работодател, към което отново трябва да приложите удостоверение за раждане на детето, заедно с декларация съгласно приложение № 8 към Наредба за работното време, почивките и отпуските. Работодател Ви е длъжен да разреши ползването и на този отпуск от деня, посочен в заявлението.
Дневното парично обезщетение, което ще получавате при отпуск по бащинство, се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или средно дневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски.
Ако бракът Ви бъде прекратен с влязло в сила съдебно решение или вече не живеете с майката на детето си в едно домакинство, ако детето бъде осиновено, бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и извън семейството Ви в семейството на Ваши роднини или близки, или ако то бъде настанено за отглеждане в приемно семейство, както и ако почине, Вие сте длъжни незабавно да уведомите Вашия работодател, който от своя страна трябва да прекрати отпуска.
Ако изпитвате затруднения, свързани с попълване на заявлението до Вашия работодател или с документите, които е необходимо да представите, не се колебайте да се свържете със специалистите от Адвокатска кантора „Шулев", за да получите правна консултация по Вашия въпрос.