Ако попаднете в ситуация, налагаща завеждане на съдебно дело срещу застраховател, то Ви съветваме да се доверите на опитен адвокат с експертиза в застрахователното право, който внимателно ще провери фактическата обстановка и извършените действия, по време и след настъпване на застрахователното събитие. От изключителн важност е Вие в качеството си на застраховано лице по застрахователния договор да сте взели всички възможни и необходими мерки за ограничаване на щетите, нанесени на застрахования обект и сте задължени да уведомите застрахователя в срок за настъпилото застрахователно събитие.
Този срок е седем работни дни, съгласно разпоредбите на чл.403 от Кодекса за застраховането (КЗ), но може да бъде уговорен и по-кратък срок в общите условия на договора. Минималният срок е три работни дни съгласно с чл.403 ал.2 от КЗ.
Застрахованият има и задължението да представи всички изискани от застрахователя и необходими документи, относими към щетата, както и цялата информация относно застрахователното събитие спрямо разпоредбите на чл.404 от КЗ.
Ако застрахованият не е изпълнил някое от своите задължения, съгласно законодателството на Република България или сключеният застрахователен договор, той рискува да получи отказ за изплащане на обезщетение от страна на застрахователя, който в тези случаи ще бъде мотивиран и правомерен. Това означава, че при завеждане на дело срещу застрахователя, искането на застрахования може да бъде оборено с възражения за неизпълнение по договора за застраховка от страна на самия застрахован и той няма да получи застрахователното обезщетение
Най-често в хода на съдебния процес едно от основните задължения на застрахователното дружество е да докаже твърдяния от него факт или обстоятелство, а именно, че има декларирани неверни данни или че застрахователното събитие не е настъпило по описания начин или че няма как да е настъпило по начинът, по който го описва застрахования.
Обикновено, при отказ за изплащане на застрахователно обезщетение, в тежест на застрахования ищец е да докаже, че е спазил всички законови и договорни изисквания, които са относими спрямо него - валидно сключен застрахователен договор, собственост върху застрахованото МПС, реалната стойност на причинените щети, както и самото настъпване на застрахователното събитие и др.
В тежест на застрахователят, в качеството си на ответник, ще бъде доказването на основателността на мотивите за отказ за изплащане на застрахователното обезщетение, а именно следва да докаже твърдяното несъответствие, твърдяната измама в обстоятелствата или неправилното деклариране на фактическата обстановка при настъпване на застрахователното събитие.
Ако застрахователя не успее да представи относими доказателства за тези факти по време на съдебния процес, ние ще сме водили едно успешно исково производство и следва застрахованият да получи дължимото застрахователно обезщетение, ведно с изтеклата мораторна и законна лихва, както и с всички разноски по съдебния процес.