Все по-често наши сънародници, принадлежащи към ЛГБТ общността, осъждат страната ни пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, коментира адвокат Радослав Шулев - специалист по дела за защита на правата на човека, с богат опит в ЛГБТ представителството.
През последните години България е осъждана в ЕСПЧ за нарушаване на различни права и свободи на ЛГБТ хората. Най-честите дела са за практически немотивирани откази за юридическа смяна на пола, за непризнаване на еднополов брак, сключен в чужбина, за дискриминация и защита от тормоз. До осъждане на страната ни се стига, след като се е произнесла най-високата съдебна инстанция на национално ниво, която е компетентна по даден казус, но нейното решение е било в разрез с Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). Зачестяват и случаите на престъпления от омраза, извършени спрямо ЛГБТ общността, споделя адв. Шулев.
Българското законодателство все още не е уредило стандартизирана процедура за регистрирането на еднополовите бракове на наши съграждани, сключени извън граница, в страни, в които са разрешени. Така сънародниците ни, които са сключили еднополов брак в чужбина, се сблъскват с големи предизвикателства в опита си бракът им да бъде регистриран у нас. Вече има няколко лица с еднополов брак, които са осъдили страната ни в Страсбург, след като националните съдилища не са признали брака им.
Със значими правни трудности се срещат и лицата, които са започнали процедура по смяна на пола, и искат да променят трите си имена, ЕГН и официалния пол, вписан в личните им документи. Съдебната практика по делата за промяна на личните данни е противоречива и непоследователна. През последните години расте броят на спечелени дела срещу България, след като местният съд е отказал смяна на пола. Според съда в Страсбург, когато националните съдилища отказват на едно лице да промени пола си, без да са съпоставили правото на личен живот на молителя и обществените интереси, които могат да бъдат накърнени от допускането на тази промяна, те извършват нарушение на чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека.
Ако съдът се произнесе в полза на транссексуално лице, чиито права са били нарушени чрез отказ за смяна на пола, тогава местните органи ще имат задължението да удовлетворят исканата промяна. За да успеят ищците да спечелят дело в Страсбург, те следва да успеят да докажат, че са започнали своя социален преход (заявяване пред света, промяна във визията, промяна на рода, в който говорят за себе си - съответно към мъжки или женски, и други), както и процедура по смяна на пола, която е трайна и непоколебима, като не се очаква непременно да са преминали през хирургически интервенции, но се изисква да са налице хормонални промени. Необходимо е също молителят да няма психично заболяване и да е провел нужните консултации с психолог или психиатър, който да е потвърдил, че той изпитва психологично страдание, поради разминаването между физическия пол, с който е роден, и неговата социална полова идентификация. Доказването на това решение се случва с провеждане на съдебнопсихиатрична и съдебнопсихологична експертиза. Извървяването на целия път от стъпки в един такъв процес изисква транс хората да имат на своя страна адвокат, който познава добре въпросните процедури, и има опит във воденето на комплексни дела от такъв характер.
В практиката си, адв. Шулев споделя, че се сблъсква и с дела за признаване на актове за раждане на дете с двама родители от един и същи пол, издадени в чужбина, с дела за защита от дискриминация на ЛГБТ общността, защита от тормоз и насилие. В случаите, в които след обжалване до най-висока инстанция на местно ниво, правата и интересите на ЛГБТ лицата не успяват да бъдат защитени, се стига до осъждане на страната ни в Страсбург.
Съветът на Адвокат Радослав Шулев, като дългогодишен специалист по защита на човешките права и свободи, към ЛГБТ лицата, които считат, че техните права са нарушени, е да не се колебаят да потърсят защита от Европейския съд по правата на човека. Решенията на ЕСПЧ водят до отмяна на решенията на българския съд, а по спечелените дела се присъждат и значими парични обезщетения. Важно е ищците да знаят, че разполагат с едва четири месеца от произнасянето на най-високата национална компетентна съдебна инстанция, за да сезират съда в Страсбург.
Ако сте част от ЛГБТ общността и се нуждаете от защита, искате да научите повече за необходимите процедури по смяна на пола, признаване на еднополов брак, сключен в чужбина, защита от дискриминация и насилие, или ако сте жертва на престъпление от омраза, може да се свържете с нас.
Повече за нашите услуги по дела за защита пред съда в Страсбург може да прочетете тук.