Адвокат международно право

Често задавани въпроси свързани с обезщетение при провален полет

Годишно по света закъсняват или се отменят стотици хиляди полети и дължимото обезщетение от страна на авиокомпаниите често надхвърля 5 милиарда евро. Въпреки това, едва около 5% от сумите, които авиокомпаниите дължат на клиентите си достигат до тях. 

Причината за тази статистика е липсата на нужните правни познания и експертиза, както и на време и средства при много от пътуващите да си търсят дължимото им обезщетение от страна на авиокомпаниите и често се отказват преди техният казус да е завършил с благоприятен край.

Именно затова ние считаме, че е от изключителна важност да се отговори на следните често срещани въпроси:

Как се определя размерът на обезщетението, което мога да получа?

Размерът на обезщетението за полети зависи от дължината на маршрута.

Парична компeнсация между €250 и €600 се дължи, независимо от предприетите действия от авиокомпанията, с която сте пътували или сте имали резервация и дали тя Ви е предоставила заместващ полет, възстановяване стойността на билета, безплатни храни и напитки или дори безплатно настаняване в хотел.

Кога имам право на обезщетение?

Ако проблемният полет излита от летище в рамките на Европейския Съюз, без значение националността на превозвача и крайната дестинация. 

Например, ако излитате от летище София. Няма значение до къде летите или с коя авиокомпания.

 

Ако проблемният полет каца на летище  в рамките на Европейския Съюз, без значение националността на превозвача и началната точка на отпътуване.

Например, ако летите до Лондон. Няма значение от къде сте излетели или с коя авиокомпания.

Когато пътувате с авиокомпания, базирана в рамките на Европейския Съюз (чието седалище се намира в ЕС), независимо от мястото на отпътуване.

Важно е самата авиокомпания да е подчинена на законите на ЕС. Няма значение от къде сте излетели и за къде летите.

Кога авиокомпанията НЕ дължи обезщетение при провален полет?

Не се дължи обезщетение за полети при стачки, много лошо време или терористичен акт.

В много случаи авиокомпаниите отказват да изплатят обезщетението без основание, надявайки се че пътниците не са запознати с правата си или ще се откажат и няма да търсят дължимото им парично обезщетение за полети.

Какви документи ще са ми необходими, за да поискам обезщетение от авиокомпанията за проваления ми полет?

Ще ви бъде необходим билет или друго доказателство, което показва, че резервацията е приета и регистрирана от въздушния превозвач или туроператор.


Ние от адвокатска кантора "Радослав Шулев" сме запознати с тези некоректни и неетични бизнес практики и използваме правната си експертиза, за да съберем както извънсъдебно, така и по съдебен начин обезщетението, което авиокомпанията Ви дължи.

Заявете консултация
Обадете се сега

ВИЖТЕ ОЩЕ СХОДНИ ПРАВНИ СТАТИИ!

Адвокатска кантора Радослав Шулев социални мрежи Адвокатска кантора Радослав Шулев свържете се с нас