Над 750 са делата в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), по които България е била осъдена до момента, като същите се увеличават - коментира адв. Радослав Шулев - специалист по защита на правата на човека и основните свободи.
Най-често страната ни е осъждана за нарушаване на правото на личен и семеен живот, правото на справедлив процес, забраната за нечовешко и унизително отношение, правото на изразяване, свобода и сигурност. До осъждане на страната ни се стига, след като по даден иск се е произнесла най-висшата компетентна съдебна инстанция, но решението ѝ се е оказало накърняващо правата, които са гарантирани от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ). Така , когато родното правосъдие не се е справило в задачата си да защити жертвите на дискриминация, на увеличаващото се домашно насилие или на нарушаване на правата на ЛГБТ общността, както и при нарушаване на други основни човешки права и свободи , същите често получават справедливо решение от Европейския съд в Страсбург.
Макар съдът в Страсбург да не е допълнителна инстанция, която разглежда споровете по същество, спечелването на дело за нарушаване на човешките права може да доведе до отмяна на окончателното решение на национално ниво. Делата в Страсбург се съпътстват с присъждането на значими парични обезщетения, а в годините назад често спечелените искове пораждат значими реформи в страната ни и са отворили пространство за обществен диалог.
Адвокат Радослав Шулев съветва гражданите, чиито права по Конвенцията са нарушени, да се обръщат винаги и навреме към практикуващ юрист по дела за защита пред Съда в Страсбург, който да подготви тяхното дело съобразно специфичните процедури там. Важно е да знаете, че срокът за завеждане на дело в Страсбург е едва четири месеца след приключване на окончателното съдебно решение по спора на национално ниво.