Най-често използваният начин за прекратяване на трудов договор е по взаимно съгласие между страните. Тази възможност е уредена в чл. 325, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда. За да бъде прекратен договорът по взаимно съгласие, е необходимо едната страна да отправи до другата страна предложение. В практиката по-често този, който първи отправя предложението, е работникът или служителят. Обикновено това се случва, когато работникът си е намерил по-добре платена работа.
В предложението за прекратяването на трудовия договор по взаимно съгласие работникът изрично трябва да посочи от кой момент, т.е. от коя дата желае да прекрати правоотношението си. След като предложението достигне до работодателя, той от своя страна, трябва в 7-дневен срок или да приеме, или да отхвърли предложението задължително писмено, както и да мотивира решението си. Ако не получите отговор от работодателя в този 7-дневен срок, се счита, че той не приема предложението Ви и Вие по закон сте длъжни да продължите да изпълнявате служебните си задължения.
Предложение за прекратяване на трудов договор може да бъде отправено и от работодателя към работника или служителя. И в този случай работникът разполага със 7-дневен срок, в който да изрази своето становище дали приема или отхвърля предложението на работодателя.
Важно е да знаете, че при прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, работодателят не Ви дължи никакво обезщетение освен възнаграждението, което Ви дължи за съответния месец, както и обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.
Другата възможност за постигане на споразумение между Вас и работодателя Ви, е да прекратите трудовия договор срещу уговорено обезщетение. Право да предложи това има и инициативата за прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение изхожда от работодателя. Вие, като работник/служител, трябва отново в 7-дневен срок да вземете становище - или трябва да приемете предложението, или да го отхвърлите. Ако приемете, работодателят Ви дължи обезщетение, възлизащо минимум на четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако той не Ви предложи по-голям размер на обезщетението. Нещо много важно, което трябва да знаете тук е, че ако обезщетението не Ви бъде платено в едномесечен срок от датата на прекратяване на трудовия договор, основанието за неговото прекратяване ще се счита за отпаднало и Вие отново имате право да се явите на работното си място, за да продължите да работите.
Ако Ви предстои прекратяване на трудов договор и не сте наясно с правата си като работник или служител, както и ако считате, че правата Ви са нарушени или работодателят Ви упражнява натиск върху Вас само за да напуснете, Ви препоръчваме да се консултирате със добър адвокат по трудово право.
Някои от най-честите въпроси, които получаваме в хода на нашата практика в сферата на трудовото право са:
Ако и Вие имате сходен въпрос или казус от сферата на трудовото право, ние от Адвокатска кантора „Шулев“ притежаваме дългогодишен и богат опит в сферата, както и разполагаме с професионален екип от добри адвокати по трудово право, които ще Ви съдействат, като Ви предложат индивидуален подход към решаването на Вашия проблем по най-добрия възможен начин.