Всеки работодател, служител и работник трябва да бъде запознат с правата и задълженията си при настъпване на трудова злополука. Първо, трябва да отговорим на въпроса коя злополука е трудова? Тази, която настъпва по време на работния процес, през работното време, дори и през почивките. Тя трябва да бъде установена от работодателя и декларирана пред Националния осигурителен институт (НОИ).
Трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.
Но това не е единствената хипотеза на трудова злополука. Според Кодекса за социално осигуряване „трудова е и злополуката, станала по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до: основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер; мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден; мястото за получаване на възнаграждение.“
Кога НЕ можем да претендираме обезщетение за трудова злополука?
Какво трябва да направим ако претърпим трудова злополука?
Когато настъпи трудова злополука, Вие като работник или служител задължително трябва да уведомите Вашия работодател, който от своя страна задължително трябва да организира разследване на обстоятелствата, при които е станала самата злополука. Той трябва да назначи комисия, която да проведе разследването и да състави протокол, който да съдържа информация относно имената и броя на пострадалите лица, мястото и времето на злополуката, характеристиката на работата, която Вие сте извършвали преди злополуката и какво точно сте извършвал към момента на злополуката, както и кой е работодателят.
Също така, при настъпване на трудова злополука, работодателят Ви е длъжен в срок от 5 работни дни да уведоми Националния осигурителен институт (НОИ). Ако не го направи, Вие като пострадало лице или Вашите наследници, имате право да декларирате злополуката пред НОИ в срок от една година от настъпването й. НОИ е длъжен да разследва всяка декларирана злополука от Вас или Вашите наследници. Длъжностно лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на НОИ, въз основа на събраните документи и доказателства издава разпореждане за приемане или за неприемане на злополуката за трудова. Срокът за издаване на разпореждането е седем дни от деклариране на злополуката.
Какво обезщетение мога да получа ако претърпя трудова злополука?
При настъпила трудова злополука, Вие, като пострадало лице имате право на обезщетение, което следва да получите от Вашия работодател. Дължимото обезщетение е различно, в зависимост от последиците от настъпилата трудова злополука. Например, при настъпила временна неработоспособност Вие, като работник или служител, имате право на обезщетение в размер 90 на сто от среднодневното Ви брутно трудово възнаграждение, върху което са внесени или дължими осигурителни вноски. Ако пък е настъпила трайно намалена работоспособност 50 или над 50 на сто, Вие, като пострадало лице, имате право на пенсия за инвалидност поради трудова злополука.
Трябва да знаете още, че ако вследствие на трудова злополука работникът или служителят почине, право на обезщетение имат неговите наследници. Това обикновено са неговите деца и/или съпруг/а му, родителите и т.н.
Обезщетение може да иска и лицето, което е живяло на съпружески начала с починалия, както и деца, които не са били осиновени, но са били част от домакинството. Например това могат да бъдат деца, които са приемали починалия работник или служител като свой родител.
За съжаление, практиката показва, че работодателите рядко доброволно изплащат обезщетение за трудова злополука. Ако работодателят Ви откаже да плати полагащото Ви се обезщетение при трудова злополука, Ви препоръчваме да се обърнете към опитен адвокат, който да заведе съдебно дело, в което да се докаже, че отказът на Вашия работодателя е незаконен. Така, той може да бъде осъден да Ви заплати полагащата Ви се сума, заедно със законните лихви.
Какво да направя ако претърпя трудова злополука?
Тъй като възможните хипотези на трудова злополука са много и разнообразни, преди предприемането на каквито и да било действия в тази връзка, ако смятате, че сте претърпели трудова злополука, то е най-добре да се консултирате с добър адвокат по трудово право.
Ние, от Адвокатска кантора „Шулев“ притежаваме дългогодишен и богат опит в сферата, както и разполагаме с професионалисти, които ще Ви съдействат, като Ви предложат индивидуален подход към решаването на Вашия проблем по най-добрия възможен начин, както и при необходимост ще подготвят необходимите документи за завеждане на дело пред съда за защита на правата Ви и ще Ви представляват по него.