Едни от най-често завежданите трудови дела в България са именно тези за неизплатено трудово възнаграждение.
Това е така по ред причини – като се започне от тежката икономическа обстановка в страната (особено около разразилата се пандемия от COVID-19) и се стигне до манталитета на средностатистическия българския работодател, който има навика и е на мнение, че следва да третира работниците и служителите си като роби.
Всъщност обаче, българското трудово право и законодателство защитават много добре правата на работещите. Друг е въпросът, че малко от тях знаят какви права имат, а още по-малко ги отстояват.
Кога може да се стигне до завеждане на дело за неизплатено трудово възнаграждение?
При изпълнение от Ваша страна като работник или служител на задълженията Ви по трудовия договор, работодателят Ви дължи заплащане на съответното уговорено между вас трудово възнаграждение (заплата).
В случай че работодателят Ви не Ви плати дължимото възнаграждение, Вие на първо място, имате право да прекратите трудовия си договор без предизвестие. Това може да направите обаче само ако работодателят Ви не Ви е платил минимум една месечна заплата. За целта трябва писмено да го известите. Трудовият договор се счита за прекратен от момента, в който работодателят получи писменото уведомление от Вас - неговото съгласие не се изисква.
Когато трудовият договор е прекратен, а работодателят Ви все още не е заплатил дължимите към Вас възнаграждения, за Вас се поражда правният интерес и възможността да заведете дело срещу него, с което да го осъдите да Ви ги заплати, заедно със законните лихви върху тях.
Препоръчваме Ви, ако се намирате в такава ситуация и работодателят Ви не Ви е платил една или повече заплати, незабавно да се обърнете към добър адвокат по трудово право!
Ние, от Адвокатска кантора „Шулев“ притежаваме дългогодишен и богат опит в сферата, както и разполагаме с професионалисти, които ще Ви съдействат, като Ви предложат индивидуален подход към решаването на Вашия проблем по най-добрия възможен начин, както и при необходимост ще подготвят документи за завеждане на дело за неизплатено трудово възнаграждение и ще Ви представляват по него пред съда.
Има ли срок за завеждане на дело за неизплатено трудово възнаграждение и какъв е той?
Срокът за завеждане на иск за неплатено трудово възнаграждение е 3 години, считано от датата, на която е трябвало да Ви бъде изплатено съответното трудово възнаграждение. След неговото изтичане губите това право. Държавна такса от Ваша страна не се дължи.
Когато работодателят бъде осъден да Ви заплати дължимите суми, срещу него ще бъде издаден изпълнителен лист, с който можете да образувате изпълнително дело и ако работодателят продължава да не Ви плаща дължимото, съдебният изпълнител ще събере сумите от него принудително.
Необходимо ли е да разполагам с доказателства, че заплатата ми в действителност не е платенa
Преди да заведете делото, може да поискате с молба от работодателя да Ви предостави извлечение от ведомостите за заплати за неизплатените възнаграждения и обезщетения. Твърде вероятно е обаче, той да Ви откаже. В такъв случай, може да подадете сигнал или жалба до Инспекцията на труда, която ще изиска от работодателя Ви тези документи и/или ще му наложи съответна санкция.
Имайте предвид обаче, че Инспекцията по труда няма на практика да разреши проблема Ви и да си получите неплатените заплати, а може единствено да наложи санкция или да предвиди някакви мерки, които работодателят да спазва за в бъдеще. Често, просто подавайки жалба до Инспекцията по труда, хората губят ценно време, което в някои случаи може да се окаже фатално.
В такъв случай единственото решение отново е завеждането на дело пред съда.
Какво да правя, ако осъдя работодател за неплатени трудови възнаграждения, но той се окаже във фалит и не може да ми плати (неплатежоспособен)?
Ако е образувано дело за несъстоятелност на работодателя, можете да се обърнете към фонда, който гарантира вземанията на работниците при такива ситуации. Повече за тази хипотеза може да видите тук (линк към статията за защита на работника в производството по несъстоятелност).
....