Освен да бъде увеличен, капиталът на едно ООД, може да бъде и намален. Не е задължително дружеството да е на загуба, за да се стигне до това решение. В повечето случаи, хората се обръщат към корпоративен адвокат за изготвяне на съответните документи, тъй като процедурата е специфична правна и следва да бъде спазена точно, за да може намаляването на капитала да бъде успешно и да бъде вписано в Търговския регистър ( ТР и РЮЛНЦ ).
Начини за намаляване на капитала на ООД
Намаляването на капитала може да се извърши чрез: намаляване на стойността на дела в капитала на дружеството; връщане на дела от капитала на прекратилия участието си съдружник или освобождаване от задължение за внасяне неизплатената част на дела от капитала (това е хипотезата, в която първоначално капиталът не е бил внесен изцяло и е било предвидено съдружниците да внесат оставащата част впоследствие. Това тяхно задължение може да бъде опростено с решение на общото събрание и именно така да се намали капиталът на ООД).
Ред и процедура за намаляване на капитала
Преди да разгледаме процедурата за намаляване на капитала на ООД, важно е да се спомене, че във всички случаи капиталът може да бъде намален, но до установения в закон минимум, т.е. до 2 – два лева
Първата стъпка от процедурата е вземане на решение за намаляване на капитала и, съответно, за изменение на дружествения договор.
Решението за намаляване на капитала се обявява в Търговския регистър. С обявяването му, кредиторите на дружеството се считат уведомени за това и, ако не са съгласни, те могат писмено да изразят несъгласието си в срок до 3-три месеца от обявяването на решението и да получат удовлетворение или обезпечение на вземанията си.
След изтичане на срока от 3 – три месеца , изменението на дружествения договор, с което се намалява капиталът, се вписва в Търговския регистър, което е и финалният етап на процедурата.
Защо да се обърнем към адвокат при намаляване на капитала на ООД?
Препоръчително е да се обърнете към добър адвокат както за изготвяне на необходимите документи, така и за вписването на намаляването на капитала в Търговския регистър ( ТР и РЮЛНЦ ).
Доверявайки се на професионалист по корпоративно право от Адвокатска кантора „Шулев“, вие ще получите:
Ако Ви предстои намаляване на капитала на дружеството или пък вече има възникнал спор в тази връзка, не се колебайте, а се обърнете към професионалист по корпоративно право от Адвокатска кантора „Шулев“, който ще Ви изслуша, консултира и подготви всички необходими документи, които имат своята специфика, а при нужда – ще Ви представлява и защити в съда.
*Намаляване на капитала на ЕООД
Процедурата за намаляване на капитала на ЕООД е абсолютно същата. Разликата е, че решенията се вземат от едноличния собственик на капитала на дружеството, а не от общото събрание. Освен това, логично, тук няма как да бъде приложимо намаляването на капитала поради прекратяване на участието на съдружник.