Изплащането на издръжка на дете е част от дължимата и полагаща се грижа по неговото отглеждане. Типичният и най - често срещан случай за пораждане на задължение за изплащане на издръжка е раздялата между родителите на ненавършило пълнолетие дете – такова, което е под 18 (осемнадесет) години. Обикновено в тази хипотеза детето остава да живее приоритетно при един от двамата си родители , а другият заплаща издръжка.
В случаите, когато задълженият да заплаща издръжка спира да го прави, заплаща издръжка в по-нисък размер или не я плаща редовно, за родителя, при когото детето живее, възниква правен интерес да потърси защита и заведе съдебно дело за издръжка.
Кога се завежда съдебно дело за издръжка?
При развод между съпрузите , които имат от брака си малолетни или непълнолетни деца, въпросът за плащане на издръжка се разглежда винаги от съда, тъй като е свързан неразделно с разпределяне на родителската отговорност между родителите, възлагане упражняването на родителските права , определяне при кой от родителите детето или децата ще живеят и какъв ще режимът им на лични отношения с другия родител. Законодателството в България задължава съдът да съблюдава и опазва винаги интереса на децата като в тази връзка служебно се произнася по въпроса кой от родителите и каква по размер издръжка ще заплаща на своето дете. Ако обаче двойката няма сключен граждански брак , то след нейната раздяла до съдебно дело за плащане на издръжка на децата ще се стигне само ако родителите желаят изрично да уредят отношенията си чрез съдебно споразумение или между тях възникне спор за изпълнението на задължението за плащане на издръжка. В последния случай съдът ще замести липсата на доброволна воля у родителите като произнесе решение по въпроса за заплащане на издръжката.
Как се завежда дело за издръжка?
За завеждане на съдебно дело за издръжка вие се нуждаете от добър и опитен адвокат по семейно право и граждански процес, който познава спецификите на тази правна материя. За да бъде възбудено такова дело съдът следва да бъде сезиран с нарочна искова молба, в която да се формулира искането за плащане на издръжка и се изложат основанията и аргументите , които го подкрепят. На съда следва да се представят и доказателства, които да установяват правото за получаване на издръжка, а тяхното разглеждане и решаване на делото протича при специална процедура.
Какъв размер издръжка мога да искам?
Размерът на присъдената от съда издръжката се определя от нуждите на детето, което има право да я получава и възможностите на родителя, който има задължението да я плаща. Издръжката следва да задоволява потребностите на детето като минималният размер на издръжката не може да бъде по-малък от една четвърт от минималната работна заплата за страната. Няма законово ограничение за това какъв ще е максималният размер на издръжката. Издръжка от родител се дължи винаги до навършване на 18г. (осемнадесет годишна възраст) на детето дори в случаите, когато то притежава собствено имущество или работи.
Мога ли да искам присъждане на издръжка за минало време?
Ако другият родител не е заплащал издръжка на детето ви за период, започнал доста преди завеждане на делото, може да искате от съда да присъди издръжка и за този минал период. Той обаче не може да бъде за повече от 1 (една) година преди датата на завеждане на делото от Вас. Затова, за да бъдат интересите на детето защитени, Ви съветваме да реагирате адекватно и бързо и при необходимост, веднага да предприемете действия завеждане на дело за издръжка.
Възможно ли е да поискате увеличение или намаление на издръжката?
При изменение на обстоятелствата в живота на детето и неговите родители въпросът за издръжката може да бъде разгледан и решен наново от съда. Ако нуждите и потребностите на детето са пораснали, а родителят който е задължен да плаща издръжка има финансовите възможности да дава по-голяма издръжка, но не го прави, то съдът може да увеличи нейният размер. Ако обаче финансовите възможности на родителя, задължен да плаща издръжка, са намалели и същият е в трайна невъзможност да я плаща в указания от съда размер , то последната може да бъде намалена по негово искане, но никога под законоустановения минимум. При всички случаи обаче отказ от получаване на издръжка е нищожен и не поражда правно действие дори такъв да е заявен от детето или насрещният родител, който получава издръжката от негово име.
Ако вие се нуждаете от завеждането на съдебно дело за издръжка на дете или желаете да получите консултация по въпросите на издръжката , нейното определяне, увеличение или намаляне, както и за заплащането на издръжка или принудително събиране на издръжка, можете да се обърнете към кантората на адвокат Радослав Шулев. Ние разполагаме с добри и опитни адвокати в София и по места, които практикуват в сферата на семейното право. Прилагаме индивидуален подход към проблемите на всеки наш клиент, така че той да получи най- качествената правна услуга за своите нужди. На място в офисите ни или онлайн по имейл , или чрез видеоконферентна връзка, нашите клиенти могат да получат незабавна правна консултация не само на поставените от тях въпроси, но и за всичко друго, което би било нужно и потребно за тях. Изготвяме незабавно необходимите книжа и документи, подготвяме и завеждаме съответните съдебни дела в най-кратък срок , както и успешно реализираме правната защита по тях.