Кога следва да пристъпя към закриване на фирмата си, ако съм регистрирал ЕООД?
Едноличното дружество с ограничена отговорност (ЕООД) е едно от най-често срещаните видове дружества в днешно време, чрез които човек може да реализира и движи бизнеса си.
Не са малко случаите в които наши клиенти са попадали в различни ситуации, при които вследствие на редица факти и обстоятелства им се е наложило да прекратят дейността си и да закрият фирмата си, което е регистрирана като едноличното си дружество с ограничена отговорност.
Причините за това може да са най-разнообразни, като например:
- Спад в приходите и съответно печалбата на дружеството и обезсмисляне на бизнес дейността.
- Взето решение за прекратяване на дейността от едноличния собственик на капитала на дружеството и др.
- Смърт на едноличния собственик на капитала, когато той е физическо лице;
- Прекратяване на едноличния собственик на капитала, когато той е друго юридическо лице (например друго ЕООД/ ООД и т.н.);
- Изтичане на срока за съществуване на дружеството, определен в учредителния акт;
- Решение на окръжния съд по иск на прокурора, ако дейността на дружеството противоречи на закона или когато в продължение на три месеца дружеството няма вписан управител.
В нашата практика сме се сблъсквали с множество разнообразни хипотези, които са налагали дерегистрация на дружество, които няма как да изброим изчерпателно.
Какво е важно да знаем за заличаването на ЕООД?
Много хора мислят, че когато дружеството им не извършва никаква дейност, за него не възникват никакви задължения, но това не е така, тъй като то продължава да съществува като отделен субект в правния мир и регистрацията му в Търговския регистър (ТР) и РЮЛНЦ към Агенция по вписванията продължава да бъде действаща.
Следователно, ако не се закрие официално – за дружеството продължават да стоят задълженията за поддържане на счетоводството, търговските книги, за изпълнение на изискванията и нарежданията на НАП във връзка с отчетността на дружеството към държавната хазна дори и при нулев финансов резултат и липса на дейност, а именно - ежегодно да бъдат заявявани и публикувани декларации и финансови отчети.
Всичко това може да бъде избегнато със закриването на фирмата.
За тази цел, на първо място, при прекратяване на дейността на дружеството, следва да бъде започнато производство по ликвидация. Заличаването (закриването) на дружеството става след приключване на ликвидационното производство.
Kаква е процедурата по закриване на фирма ЕООД?
Закриването (ликвидация и заличаване) на ЕООД е продължителен процес, който е резултат от редица осъществили се факти, като решение на едноличния собственик на капитала да се пристъпи към тази процедура, състоянието на ЕООД – закриване на фирма без дейност или извършваща дейност към момента; имуществено състояние – има ли дружеството кредитори и длъжници и съответно - колко и с какви вземания/задължения са те.
Производството по ликвидация на ЕООД преминава през няколко отделни етапа и трае поне 8 месеца, след което се пристъпва към самото заличаване на дружеството от Търговския регистър. Всеки етап продължава точно определено време, тъй като има законови срокове, които не могат да бъдат избегнати.
Най-общо, етапите могат да бъдат обособени по следния начин, като за всеки един има различни документи, които следва да бъдат изготвени и всеки един протича пред различна държавна институция:
- Прекратяване на дейността на дружеството и начало на процедурата по ликвидация;
- Уведомяване на НАП за прекратяването на дейността;
- Вписване на започването на процедурата по ликвидация в Търговския регистър (ТР) при Агенция по вписванията;
- Обявяване на покана до кредиторите в ТР;
- Уведомяване на НОИ за ликвидацията и предаване на разплащателните ведомости на юридическото лице и други трудовоправни документи (тези документи се предават само ако е имало назначени служители, но дори и да не е имало - НОИ пак се уведомява за процедурата по ликвидация);
- Приключване на ликвидацията – тук ликвидаторът трябва да състави ликвидационен баланс от началната дата на ликвидацията до крайната ѝ дата, както и пояснителен доклад към него и останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество на юридическото лице трябва да бъде разпределено;
- Заличаване на дружеството от ТР.
Ако сте взели решение да прекратите дейността на Вашето търговско дружество, препоръчваме Ви да се обърнете към добър адвокат в сферата, тъй като през всичките месеци, през които трае ликвидацията, ще бъде необходимо изготвянето на различни документи и депозирането им пред съответните институции в определен срок, както и извършването на други действия.
Ние, от Адвокатска кантора „Шулев“, притежаваме дългогодишен и богат опит в сферата, както и разполагаме с професионалисти, които ще Ви съдействат, като ще изготвят всички необходими книжа за всички етапи на ликвидацията още в началото и по този начин ще Ви спестят последващи посещения в кантората и в други институции, както и ще Ви отърват от следенето на срокове, висенето по опашки в държавните институции и ненужен стрес.