Имате изтеглен на името на Вашето дружество / фирма банков кредит или бърз кредит от фирма за бързи кредити? От банката са ви съобщили, че искат да Ви впишат като солидарен длъжник на Вашата фирма / търговско дружество, за да ви рефинансират заема или да Ви отпуснат друг?
Вижте кои са най-честите нарушения от страна на банките!
Кои са незаконните действия на банките?
Добър пример за клауза-капан в полза на банките е клаузата в договора за банков кредит, която позволява на банките да повишават лихвата по кредита едностранно.
Тази клауза често съдържа предвидените в закона предпоставки и бива отменена от съда след обжалване! По този начин кредитополучателите могат да си върнат надплатените (платените без основание) суми за минали периоди.
Размерът на надплатената сума се изчислява като от крайната стойност на дължимата сума към банката с включената незаконна и едностранно повишена лихва се извади крайната стойност на дължимата сума към банката изчислена съгласно първоначалния лихвен процент (преди промяната).
Вие сте изтеглили кредит от 100 000 лв , а банката е повишила лихвения процент с 4 % /над първоначално уговорения/.
Незаконосъобразното повишение от 4%, води до неправомерно получена от Банката сума в размер на 4000 лв. годишно.
В случай, че са минали няколко години от промяната на лихвения процент и вие заведете дело срещу банката за неправомерно едностранно повишение на лихвата, то при неговото спечелване можете да си върнете целия размер на надвзетата сума, както и да ви бъде присъдена законова лихва в размер на 10% годишно.
Така, следвайки горния пример, ако заведете дело 3 години след промяната, то банката би Ви дължала 12 000 лв плюс законовата лихва за периода от предявяване на иска до окончателното и осъждане.
Важно е да посочим и обратната хипотеза:
Банката в подписаният договор за банков заем е обвързала лихвения процент с индекс като LIBOR, EURIBOR или др.
В случай, че стойностите на конкретния индекс паднат обаче, банката не понижава размера на лихвата. Ако направим изчисленията, пак ще видим, че са налице сериозни размери на надвзетите от банката лихви!
Какви са най-честите незаконни действия на фирмите за бързи кредити?
Фирмите за бързи кредити (познати още като небанкови финансови институции) често допускат огромни нарушения на Закона за потребителския кредит, Закона за защита на потребителите и др.
При тях нарушенията са много по-често срещани и драстично по големи в сравнение с банките.
Обикновено разчитат на това, че потребителите няма да си потърсят правата и че отпусканите суми са в малки размери.
Често в договорите за бързи кредити условията са фрапиращо неравноправни, а лихвите излизат извън законоустановените рамки!
Надвзетите суми при фирмите за бързи кредити обикновено надвишават с до 5-10 пъти тези на банките!
В случай, че имате проблем с изтеглен от Вас бърз кредит, търговски кредит, инвестиционен кредит или пък смятате, че банка или кредитна институция Ви е ощетила, то Ви съветваме незабавно да се обърнете към един от нашите адвокати по банково право!