Обменно бюро е търговец, който извършва по занятие сделки с валута в наличност. Съгласно Валутния закон извършването на сделки сделки с валута в наличност може да извършва лице, регистрирано по Търговския закон, както и лице, регистрирано като търговец по законодателството на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава, което е вписано в публичния регистър на лицата, извършващи дейност като обменно бюро.
На какви изисквания трябва да отговарят лицата, изпълняващи дейността за обменно бюро?
Физическите лица- търговци, както и членовете на управителните или контролните органи и неограничено отговорни съдружници в юридическите лица не трябва:
- Да са осъждани за умишлено престъпление от общ характер и да са били членове на управителен или контролен орган или неограничено отговорни съдружници в дружество, прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори. Обстоятелствата относно съдимостта на българските граждани се установяват служебно.
Какви са изисквания към дейността на обменните бюра?
Изискванията са нормативно регламентирани и те задължително се спазват за законното изпъленение на дейността. За дейността на обменните бюра следва:
- Лицата, извършващи дейността „обменно бюро“ са длъжни да запознаят служителите си с изискванията към дейността, включително към обслужването на автоматите за обмяна на валута, когато те ще обслужват автомат, и да осигурят техническата изправност, коректното функциониране, сигурнността и охраната на автоматите.
- За всяка сключена сделка в обект за обмяна на валута обменните бюра издават бордеро по образец.
- Когато обмяната се извършва чрез автомат за обмяна на валута, от автомата се издава фискална касова бележка.
- Обменните бюра обявяват на табло, което може да бъде и електронно следната информация, както следва: трибуквените кодове на търгуваните валути; курсове за обмяна на търгуваните валути; телефон за контакт с търговеца и информационния център с НАП.
На кои лица не се извършва вписване в публичния регистър?
Определени са и изисквания, свързани с дейнността, за които лицата, които извършват дейността като обменно бюро, а извършеното вписване се заличава, когато:
- не е представен, не е заверен или е признат за недействителен някой от документите, които задължително трябва да бъдат представени;
- лицето използва автомати, които не е заявило пред НАП;
- на лицето е била налагана санкция по Валутния закон през последните две години;
- лицето има просрочени задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски;
- лицата са били лишени от правото си да упражняват материолноотговорна длъжност;
- са обявавани за неплатежоспособни през последните пет години.
Как се упражнява дейността като „обменно бюро“?
За упражняване на дейността следва обменното бюро да бъде вписано в публичния регистър на лицата, които извършват сделки с обменно бюро. Вписването се извършва след подаване на необходимите изискуеми документи чрез Национална агенция по приходите към министъра на финансите преди започване на дейнстта. Вписването в регистъра се извършва в 14- дневен срок от подаването на всички документи, които са изискуеми съгласно приложимите нормативни актове. След като лицето бъде вписано в публичния регистър се издава удостоверение за вписването.
Адвокатска кантора “Радослав Шулев“ предлага специализирани правни услуги в сферата на лицензите, разрешителните и регистрациите като:
- Консултира своите клиенти по правните въпроси за изикванията, обхващащи дейността на обменните бюра;
- Регистрира дружества в Търговския регистър към Агенцията по вписванията;
- Подготвя и депозира необходимите набор от документи пред Национална агенция по приходите;
- Представлява доверителите си пред всички държавни учреждения, относими към настоящата процедура.